SVET

Zašto se Nemačka plaši Donalda Trampa?

Tramp ima jednu sasvim drugačiju viziju za NATO, EU i odgovornost vodećih zemalja iz tih organizacija po pitanju bezbednosti Evrope. On ne želi da na neki eventualni sukob na prostoru Evrope troši prevelike finansijske ili ljudske resurse. Zbog ovoga se EU, pa i Nemačka boje i zato je nemačko Ministarstvo spoljnih poslova formiralo kriznu grupu.
Sputnik
Ovako general-major u penziji i direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma Mitar Kovač tumači to što su nemačke diplomate odlučile da formiraju kriznu grupu u slučaju da predsednički kandidat Donald Tramp pobedi na izborima u Americi.
Trenutno su glavne diskusije u okviru grupe usmerene na odluku američkog predsednika Džozefa Bajdena da odustane od reizbora, a mogućnost pobede Trampa izaziva „duboku zabrinutost“ u Berlinu, objavio je „Fajnenšel tajms“ pozivajući se na predstavnike nemačkog Ministarstva spoljnih poslova.
Evropska unija se, pogotovo u toku ukrajinske krize, pokazala kao nesposobna da utiče na bilo koje pitanje od strateškog karaktera za budućnost Evrope. U krajnjoj liniji i sama ta kriza, njen nastanak i razvoj govore u prilog tome da je to tačno. Nakon početka ukrajinske krize dolazi do izražaja i proces neposredne zavisnosti Nemačke od Amerike. Nijednu odluku Nemačka nije donela suvereno, a da se tiče Evrope, Evropske unije ili ponašanja u ukrajinskoj krizi, rekao je Kovač za Sputnjik.
On ističe da je Nemačka i u bezbednosnom i u političkom smislu dovedena u poziciju da slepo sluša Ameriku i podseća da od kraja Drugog svetskog rata Amerika u Nemačkoj utiče na sve krupne strateške odluke, pa i na ponašanje Nemačke u međunarodnim odnosima. Drugim rečima, Nemačka je zadužena da slepo prati spoljnu politiku SAD.
Nemačka zastava na zgradi Bundestaga

Šta je NATO bez Amerike?

Kovač podseća da istraživanje javnog mnjenja daje veliku prednost Trampu kada je reč o američkim predsedničkim izborima i da se Nemačka boji upravo toga, odnosno pitanja šta će da rade ako im Trampova administracija „prebaci“ autonomnost i odgovornost koja uz nju ide. NATO je, kaže on, odavno potvrđen kao beskorisna organizacija u kojoj niko, pa ni Nemačka, ne može imati zaštitnika.
Bajden i Demokratska stranka imaju osećaj da postoji potreba za postojanjem NATO, što nije slučaj sa Trampom i on vidi da je to u dobroj meri prevaziđena organizacija za koju Amerika nepotrebno troši velike resurse, zaključio je Kovač za Sputnjik.
Donald Tramp iz vremena svog prvog predsedničkog mandata. On je u više navrata istakao da Ameriak nema potrebu ni razlog da nastavi sa finansiranjem NATO i da je krajnje vreme da se raziđu.

Sami se snalazite

Dopisnik RTS-a iz Nemačke Nenad Radičević kaže za Sputnjik da izbori američkog predsednika i te kako utiču ne samo na zapadni, već i na čitav svet. Radičević objašnjava da status kvo odgovara Nemačkoj jer postoji ozbiljna zabrinutost da bi dolaskom Trampa nestale bezbednosne garancije koje Evropa ima kroz NATO, kao i obećanje da će američkim nuklearnim kišobranom Evropa takođe biti branjena u slučaju da je neko napadne.
Tramp je pre nekoliko meseci izjavio da bi ostavio na cedilu evropske saveznike. Tada se po prvi put u Evropi, pa i u Nemačkoj, počelo razmatrati pitanje da li je vreme da i Evropa dobije svoje nuklearne snage. U trenutnim okolnostima u Evropskoj uniji, a budući da je Britanija iz nje izašla, jedina nuklearna sila je Francuska. Sada se postavlja pitanje i kolika je njihova realna moć, odnosno da li je dovoljna za odbranu Evrope, zaključio je Radičević za Sputnjik.
Pogledajte i:
Komentar