EKONOMIJA

Afričke zemlje okreću se zlatu radi zaštite nacionalnih valuta

Države Crnog kontinenta nastoje da se osiguraju od rizika na međunarodnom finansijskom tržištu, pa se tako sve više afričkih zemalja, pre svega Nigerija, Uganda, Zimbabve i Madagaskar okreću zlatu da bi zaštitile svoje valute.
Sputnik
Kako prenosi portal "Mani metal", ove zemlje su preuzele mere da povećaju zlatne rezerve, vrate svoje zlato kući, pa čak i vežu sopstvene valute za ovaj vredni metal.
Južni Sudan je poslednji u nizu imajući u vidu da je prošlog vikenda guverner tamošnje centralne banke saopštio da zemlja planira da proširi zlatne rezerve, te da s tim u vezi proučava pozitivne primere država koje su već krenule tim putem.
Na ovu temu se oglasila i centralna banka Ugande koja je najavila program kupovine zlata od lokalnih rudnika kako bi se osigurala od rizika na međunarodnom finansijskom tržištu.
U junu je Tanzanija objavila plan da potroši 400 miliona dolara na šest tona zlata, a ministar finansija Mvigulu Nčemba izdao je direktivu o suzbijanju široke upotrebe američkog dolara u zemlji.
Nigerija povećava svoje rezerve zlata tako što isto kupuje iz lokalnih izvora, dok centralna banka radi na tome da vrati svoje zlato u zemlju "kako bi ublažila rizike povezane sa slabljenjem američke ekonomije".
"Ekonomski pokazatelji kao što su rastuća inflacija, eskalacija nivoa duga i geopolitičke tenzije izazvali su strahove među nigerijskim političarima u vezi sa stabilnošću finansijskog sistema SAD", navodi portal.
Madagaskar je još prošle godine sproveo program kupovine domaćeg zlata a pošto je pao prihod od izvoza vanile.
Zimbabve je ove godine svoju valutu "zaštitio" zlatom – zimbabveanski dolar je zamenjen zimbabveanskim zlatom. Novu valutu podržava pre svega zlato, ali i druge devizne rezerve uključujući američke dolare.
Primer Zimbabvea slediće i potpredsednik Gane i predsednički kandidat Mahamudu Bavimija ukoliko pobedi na izborima.
Kako konstatuje portal, sve ovo je posledica brojnih rizika vezanih za američku valutu, uključujući veliku potrošnju SAD, ali i sve veći američki dug.
Pogledajte i:
Komentar