Tiranosaurus reks, sa 60 zuba oštrih poput britve i snažnim čeljustima mogao je zapravo biti težak i do 15 tona, odnosno čak 70 posto teži nego što se ranije procenjivalo.
Nova studija, objavljena u časopisu Ekolodži end evolušn, koristila je kompjutersko modelovanje za ispitivanje maksimalne veličine dinosaurusa, koristeći Ti-reksa kao glavni primer. Naučnici sa Univerziteta Kvin Meri u Londonu i Kanadskog muzeja prirode u Otavi razmatrali su faktore kao što su veličina populacije, stopa rasta i životni vek, pišu britanski mediji.
„Naša studija sugeriše da za velike fosilne životinje kao što je Ti-reks, nemamo pojma iz fosilnog zapisa o apsolutnim veličinama koje su mogle da dostignu. Zabavno je zamisliti Ti-reksa od 15 tona, ali implikacije su zanimljive i iz biomehaničke ili ekološke perspektive“, ističe dr Džordan Malon, jedan od autora studije.
Studija je zaključila da najveći poznati fosili Ti-reksa verovatno predstavljaju samo jedan procenat veličine njegovog tela. Kompjuterski modeli sugerišu da je najveći Ti-reks mogao biti i do 25 odsto duži, dostižući 15 metara u poređenju sa ranije pretpostavljenih 12 metara dužine tog dinosaurusa.
U posebnoj studiji, naučnici su istraživali zube Ti-reksa obložene gvožđem, inspirisane nazubljenim ivicama zuba komodo zmaja. Komodo zmajevi imaju zakrivljene, nazubljene zube da paraju i cepaju svoj plen, baš kao i dinosaurusi koji jedu meso.
„Želimo da iskoristimo ovu sličnost da saznamo više o tome kako su dinosaurusi mesožderi mogli da jedu i da li bi koristili gvožđe u svojim zubima na isti način kao i komodo zmaj“, kaže dr Aron LeBlan sa Kraljevskog koledža u Londonu.
Međutim, trenutna tehnologija ne dozvoljava naučnicima da odrede nivoe gvožđa u fosilizovanim zubima dinosaurusa, pošto proces fosilizacije maskira početni sadržaj gvožđa.
Pogledajte i: