Ovakav cirkus od predsedničke kampanje u SAD ne pamti se od 1968, kada je tadašnji predsednik Lindon Džonson odlučio da se ne bori za drugi mandat i kada su Demokrate imale isti problem kao i danas – koga izabrati za predsedničkog kandidata. Kao i tada, Demokratska stranka suočava se sa jakim republikanskim kandidatom. Kao i tada izvršen je atentat na jednog od kandidata, sa tom razlikom što je Robert Kenedi ubijen, dok je Donald Tramp preživeo, objašnjava za Sputnjik Nebojša Malić, novinar i kolumnista RT.
Demokratsko „utvrđivanje pravog ishoda“ izbora
Prema njegovim rečima, ako Demokrate zamene Džozefa Bajdena nekim drugim kandidatom, bila to aktuelna potpredsednica Kamala Haris, guverner Kalifornije Gevin Njusom ili neko treći, to bi bio znak da im je potpuno svejedno ko će biti kandidat jer su, kao i pre četiri godine, pripremili „fortifikaciju izbora“.
„Kao što je Nensi Pelosi svojevremeno rekla, i čaša vode sa obeležjem Demokrata bi mogla biti izabrana pod određenim okolnostima. Ona je to, doduše, izjavila povodom izbora Aleksandrije Okasio Kortez u Njujorku, gde su demokrate u velikoj većini, ali to ne govori baš mnogo o talentu Demokrata za selekciju kandidata – nije bitno ko ste, nego šta partija kaže“, napominje Malić.
Termin „fortifikacija izbora“ prvi put je iskoristio magazin „Tajm“ 2021. da opiše kako su se Demokrate i antitrampovski nastrojeni Republikanci udružili da nameste rezultate izbora prethodne godine, kroz cenzuru, represiju, napumpavanje glasačkih kutija poštanskim listićima i nerede.
Izgovor za ove aktivnosti bio je da nisu nameštali izbore, već su ih „utvrđivali“ (eng. fortification) kako bi se postigao „pravilan rezultat“.
Kako je farsa dobila zamah
Predsednička kampanja je od početka bila pomalo farsična, jer se od Bajdena nije očekivalo da se ponovo kandiduje, objašnjava Malić uzroke zbog koji su doveli američku predsedničku kampanju u ovakvu situaciju. Aktuelnoj potpredsednici Kamali Haris i njenom izbornom štabu to nije bilo pravo, pa je debata predsedničkih kandidata 28. juna iskorišćena da se počne sa kampanjom da se Bajden, pod izgovorom da je previše star i nije uračunljiv.
„Ironija je u tome da, ako je to istina, on nije sposoban da bude ni predsednik, ali o tome nisu razmišljali, niti su mediji koji su na njega odjednom skočili posle godina dizanja repa, hteli da pričaju o tome. Tada smo došli do atentata na Trampa koji je promenio sve“, navodi Malić.
Nakon atentata, Tramp se trijumfalno pojavio na republikanskoj konvenciji u Milvokiju i objavio da za potpredsedničkog kandidata bira Džej Di Vensa, koji je, kako Malić kaže, omražen u krugovima neokonzervativne duboke države.
„Tada, mediji koji mrze Trampa kažu da on tako dobija izbore. Tada se oglašava Bajden, kaže da je najbolji i najuspešniji predsednik na svetu, da bi najuticajnije Demokrate rekli medijima da mu savetuju da se povuče jer ne može da pobedi“, ističe on.
Bajden tada u intervjuu, koji je snimljen nekoliko dana pre nego što je objavljen u sredu, kaže da će se povući ako mu to lekari savetuju. Neposredno potom biva objavljeno da je oboleo od Kovida i da se povlači u svoju kuću u Delaver, umesto da se oporavlja u Beloj kući.
„Zašto? Zato što u Delaveru nema obaveze da se vodi spisak posetilaca. Znači, Bog dragi zna koji ga doktor leči i od čega“, komentariše naš sagovornik.
Američka politička scena nakon svega izgleda tako da je Tramp neuspešnim atentatom dobio ogromnu reklamu, dok je Bajden izgubio rejting do te mere da rođena stranka želi da ga se reši. Problem Demokrata je taj što u petak ističe rok za šemu koju su isprojektovali još u maju – da Bajdena virtuelno nominuju kako bi izbegli da to urade na konvenciji i da u Čikagu izbegnu moguće izgrede, dodaje on.
„Ali to je bilo pre nego što je Bajden otkrio varijantu na koju mogu da ga se reše i čini mi se da je to sada plan – da se kaže, eto on bi hteo ali je bolestan, pa se dobrovoljno povukao kako bi spasao našu demokratiju. Vidite koliko je divan, dajte njemu i njegovoj familiji pomilovanje za sve što su možda učinili. Mislim da će to biti varijanta koju će Demokrate pokušati da prodaju narodu preko medija, ali onda se postavlja pitanje ko će izaći Trampu i Vensu na crtu“, smatra Malić.
Ipak, i da su se Demokrate odlučile na „fortifikaciju izbora“, moraju da istaknu nekog kandidata. Da je Kamala Haris još u igri vidi se i po tome što Demokrate žele da odlože potpredsedničku debatu.
Ako izbori u novembru budu pošteni, Tramp će iz njih sigurno izaći kao pobednik jer ima toliku energiju i toliko je inspirisao glasače da se čak i veliki broj neopredeljenih okreće na njegovu stranu. To će vam svaki pošteni analitičar javnog mnenja reći, zaključuje Malić.
Pogledajte i: