„Autonomni regioni mogu da znače mnogo za mnoge ljude, ali morate da razradite te detalje“, rekao je Grenel za „Blumberg“.
Po njegovom mišljenju, na taj način Ukrajina bi mogla da dobije mir i sačuva integritet svoje teritorije.
Grenel takođe smatra da Ukrajinu ne treba primiti u NATO u skorije vreme, uprkos zahtevima Vladimira Zelenskog.
„Ne bi trebalo da primamo u klub nove ljude ako aktuelni članovi kluba ne plaćaju svoj deo“, pojasnio je on.
Naime, bivši američki lider Donald Tramp je ranije rekao da je, kada je bio predsednik, upozorio saveznike NATO-a da će, ako ne povećaju vojnu potrošnju, dozvoliti Rusiji da „radi šta god želi“ sa onima koji ne ispunjavaju svoje finansijske obaveze prema Alijansi. Prema Trampovim rečima, nakon toga su se „stotine milijardi dolara slile u budžet Alijanse“.
Grenel je primetio da Tramp „očigledno više brine o NATO nego bilo koji drugi predsednik“.
„Veoma mi je drago što imamo svet koji ne samo da se ne plaši Trampa, već bi želeo da se on vrati (na čelo SAD). Lideri NATO-a bi ga želeli nazad“, tvrdi on.
Kako navodi „Blumberg“, ukoliko Tramp ponovo dođe na vlast, Grenel bi mogao da dobije visoku poziciju, na primer državnog sekretara.
Predstavnica ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova prokomentarisala je Grenelov plan.
"Gde si bio, Rik, kada su na stolu pred međunarodnom zajednicom stajali Minski sporazumi, čiji cilj je upravio bio to? Kada je Rusija davala sve od sebe da se oni ostvare i pozivala da se pronađe forma federalizacije Ukrajine kako bi se očuvala njena celovitost?", upitala je Marija Zaharova.
Ona je podsetila da je Grenel tada bio ambasador SAD u Berlinu, i da je pozivao Nemce da odustanu od izgradnje gasovoda "Severni tok", grubo se mešajući u unutrašnju politiku Rusije i Nemačke.
"Sada su Nemci bez gasa i privrede, a Ukrajinci bez zemlje i stabilne budućnosti", zaključila je ona.
Pogledajte još: