SRBIJA

Velika čast zbog ubijanja Srba: Odlikuje ga Hitler, CIA pere biografiju, a Kurti mu podiže zdanje

Džafer Ibrahim Deva bio je predratni saradnik nemačke obaveštajne službe, načelnik kosovsko-mitrovačkog sreza za vreme nemačke okupacije Srbije, osnivač „Kosovskog puka“ poznatog po zločinima nad Jevrejima i Srbima koga je Hitler odlikovao 1944. godine. Tokom hladnog rata CIA mu je „oprala biografiju“, umro je u San Francisku 1978. godine.
Sputnik
Privremene vlasti u Prištini ne odustaju od namere da obnove kuću Džafera Deve u Južnoj Kosovskoj Mitrovici, po zlu poznatog nacističkog kolaboracioniste i zločinca.
Tim povodom, Ministarstvo kulture Srbije saopštilo je da nastavak obnove Devine kuće predstavlja nedvosmislen pokušaj rehabilitacije fašističkog zločinca – pod maskom kulture, ostvaruju projekti revizionizma i falsifikovanja istorije.
Još 2022. vest da režim Aljbina Kurtija namerava da obnovi Devinu kuću uznemirila je javnost, ne samo u Srbiji, nego i u svetu. Na reakciju srpskog Muzeja genocida reagovali su UNDP i Evropska unija poništile svoje tad već uveliko donete odluke da finansiraju projekat restauracije i konzervacije kuće tog ratnog zločinca.
Direktor „Centra Simon Vizental“ iz Jerusalima, Efraim Zurof tada je rekao da se taj centar dosledno protivi renoviranju Devine kuće, kao i da počasti koje su mu dodeljene šalju užasnu poruku kosovskom društvu i strašno vređaju sećanje na njegove brojne žrtve.

Nemački špijun kome moć raste kako raste nemačka moć

Džafer Ibrahim Deva rođen je u Istanbulu 1900. prema jednom izvoru, ili u Kosovskoj Mitrovici 1904. godine, prema drugim izvorima. Bio je poznat obaveštajnim strukturama Kraljevine Jugoslavije još od 1936. i tada se već sumnjalo da je on saradnik Abvera — obaveštajne i kontraobaveštajne službe u okviru vojske Trećeg rajha.
Od 1941. bio je načelnik kosovsko-mitrovačkog sreza za vreme nemačke okupacije Srbije. Vojno-okupacionom zonom Srbije upravljala je nacistička Nemačka preko Vermahta, a reč je o teritoriji koja je uključivala Banat i teritoriju od Beograda do Kosovske Mitrovice i Podujeva, objašnjava istoričar Stefan Radojković.
„On predstavlja lokalnu samoupravu koja odmah počinje sa pomaganjem okupatoru u eksploataciji tih krajeva. Tu pre svega mislim na rudnik „Trepča“, ali i na rešavanje „jevrejskog pitanja“, kao i na politike koje su usmerene protiv srpske zajednice u tim krajevima“, ističe on.
Deva je, između ostalog ostao poznat po naredbi iz maja 1941, kad je odobrio oduzimanje svih vrednih nekretnina pripadnika jevrejske zajednice u Kosovskoj Mitrovici. Već u avgustu 1941. došlo je do prve internacije muškaraca od 20. do 55. godina starosti u kosovskomitrovački zatvor. Sve to nemačka okupaciona uprava radi uz pomoć Džafera Deve i njegovih saradnika, dodaje Radojković.
„Njegova moć kasnije raste. Nakon toga on polako stupa u kontakt sa vlastima u Tirani, koja je deo fašističke Italije, a njegov uzlet će se desiti nakon kapitulacije Italije, septembra 1943. Onda će čitava Albanija i najveći deo Kosova i Metohije doći pod kontrolu nemačke armije. I kako se širi moć nemačke armije na Balkanu, to jest teritorije koju ona zaokružuje, tako i moć Džafera Deve raste“, kaže naš sagovornik.

Zločini nad Srbima i Jevrejima, CIA mu oprala biografiju

Postaje ministar unutrašnjih poslova u vladi Velike Albanije pod predsedništvom Redžepa Mitrovice, a „Kosovski puk“ paravojna jedinica koju je Deva osnovao 1941. čini okosnicu SS divizije „Skenderbeg“.
„On je čovek logistike, on je čovek političkog uticaja. On, dakle, ne učestvuje direktno u zločinima, ali omogućava formiranje vojnih jedinica, paravojnih jedinica, zavisi kako kad i u kom slučaju, koje će činiti zločine“, navodi Radojković.
Nakon italijanske kapitulacije „Kosovski puk“ učestvuje u hapšenju Jevreja u Prištini i drugim gradovima koji su bili u italijanskoj zoni uticaja, 1943. na maršu ka Tirani čine zločine nad Srbima u Peći, dok je divizija „Skenderbeg“ poznata po stravičnom zločinu u selu Velika kod Plava, gde su na zverski način ubili oko 500 srpskih civila.
Džafer Deva izbegao je suđenje u Jugoslaviji jer se povukao zajedno sa pripadnicima Vermahta. Treći rajh ga je izvukao sa Balkana i preživeo je Drugi svetski rat. Umro je u San Francisku 1978. godine. U deklasifikovanim dokumentima CIA potvrđeno je da ga je Adolf Hitler odlikovao 1944. godine.
„Džafer Deva izvukao se od gonjenja jer je posle Drugog svetskog nastupio Hladni rat. Samim tim dobar deo ratnih zarobljenika engleske i američke vojske koji u prvim mesecima posle Drugog svetskog rata nisu predati jugoslovenskim vlastima, uspeo je da se izvuče i da ’opere biografije‘, predstavljajući se kao borci protiv komunizma i Staljina“, zaključuje Radojković.
SRBIJA
Priština nastavila obnovu kuće nacističkog zločinca, oglasio se Beograd
Pogledajte i:
Komentar