MOJA PRIČA

Gde ćemo biti sutra: Otkriva za Sputnjik čudo od devojke - pravi ambasador Srbije u BRIKS-u

Maša Mišković je docent Pravnog fakulteta u Beogradu, predavač je na ruskom jeziku u okviru studentske razmene i gostujući predavač u Ruskoj Federaciji. Ona je i nezvanični ambasador Srbije u BRIKS-u, a pre svega, pravo čudo od devojke. Gde god ode, u Srbiju se vrati sa priznanjem. Ali prava nisu njena jedina ljubav. I u drugoj, umetnosti, je najbolja.
Sputnik
Pravni fakultet sam upisala paralelno sa Muzičkom akademijom na nagovor roditelja, za svaki slučaj, ako se razočaram u klasičnoj muzici, da imam zanat u rukama“, kaže sagovornica Sputnjika koja se upravo vratila sa Međunarodnog pravnog foruma u Sankt Peterburgu.
Bila je đak generacije u osnovnoj i srednjoj školi, bila je i najbolji student, a sada našu zemlju nabolje predstavlja. Voli da se takmiči i uvek pobeđuje. Kaže da je ključna reč njenog uspeha, posvećenost.
„Zapravo posvećenost i upornost, stav da uvek moram da dam maksimum, da uradim sve do detalja, a uspeh dolazi sam po sebi. Naravno, postoje i teži trenuci, ali treba da znamo kako da reagujemo. Život se i sastoji od vanrednih okolnosti“.
„Vizija za budućnost“, tako se zvao prvi forum u organizaciji BRIKS-a i vlade Indije na kome je učestvovala pre pet godina. Bio je to forum mladih koji su se okupili da dogovore saradnju kako bi postigli zajedničke ciljeve u različitim oblastima, u novom svetu koji grade.

Prvi digitalni lider u Srbiji

Ove godine Maša Mišković bila je na konferencijama BRIKS-a u Moskvi i Sankt Peterburgu.
„Najznačajnija mi je saradnja, naučni rad i istraživanje u oblasti prava energetike, posebno kada govorimo o BRIKS-u, o zemljama članicama i energentima, u kontekstu sadašnjih okolnosti i energetske krize. Definitivno će se o tome tek pričati, to će se tek razmatrati, vodiće se i diskusije i sporovi u toj oblasti“.
Sa svoje prve konferencije BRIKS-a vratila se sa nagradom koju dodeljuje vlada Indije i njihovo Ministarstvo socijalne pravde. To je zapravo priznanje za međunarodnog digitalnog lidera.
„Već tada se konkretno pričalo o digitalizaciji, a danas smo preplavljeni temama o veštačkoj inteligenciji, potrebi njene regulative, o digitalizaciji u svim oblastima. To je postala neizostavna tema, a zapravo već 2019. se u tom delu sveta o njoj itekako detaljno diskutovalo. To je simbolična nagrada koja je u suštini pokazala gde ćemo biti danas“.

Gradi budućnost novog sveta

Gde ćemo biti sutra pokazao je i nedavno održan Festival mladih u Sočiju. Maša ga nije propustila, ali Soči videla nije. Sve vreme je bila na debatama, jednostavno, kaže, teme su bile jako važne.
Pre svega kaže da joj je ogromno iznenađenje bila činjenica da je Rusija uspela da u sadašnjim geopolitičkim okolnostima okupi 20 hiljada učesnika iz celog sveta. To je veliki pokazatelj da je, bez obzira na trenutne okolnosti, saradnja ključna, ona je budućnost.
Uspomena sa poslednje konferencije BRIKS-a u Rusiji
„Moj najveći utisak festivala je širi kontekst, ne panela i diskusija, već ono što svaki učesnik ponese sa sobom, shvati šta su ključne reči. Po meni su saradnja i ljubav. Ne samo ljubav prema bližnjima, svojoj državi, otadžbini, već i prema drugim narodima, prema svetu. Soči je pokazao da je zaista grad omladine sveta. Da su mladi dobrodošli u Rusiju da realizuju svoje projekte. Da doprinesu da svet zaista postane bolji. Da to bude jedan pravedniji, multipolarni svet“.

Odredila je Ruska gimnazija

Nije se odmah zaposlila na fakultetu, prvo je radila pravne poslove u IT kompaniji, bilo je to važno iskustvo zbog koga sada drugačije pristupa studentima. Ne prenosi im samo znanje, već se trudi da ima i, zaboravljenu, vaspitnu ulogu.
Priča o Maši Mišković zapravo je priča o jednoj umetničkoj duši koja voli igru. Iako su pravne nauke pobedile, odustala je od Muzičke akademije, svira klavir, nastupa, peva, pleše.
Veruje da je njen životni put odredila Ruska gimnazija koju je završila u Beogradu. Uticala je na njen profesionalni put, ne samo u umetnosti, već i na onaj na kome je sada.
Vezana je i za Ruski dom, tu su se odigrali njeni klavirski nastupi, tu je pevala kao učenica, a poslednji put u junu. Za Ruski dom vezano je i njeno kasnije školovanje, usavršavanje u Moskvi, ali i trenutna saradnja sa Rusijom.
Pobeđuje svuda, pa i na plesnim takmičenjima, tango joj je omiljena igra

Ples je oplemenjuje

Voli da se takmiči i uvek pobeđuje. Tako je i u još jednoj njenoj velikoj ljubavi. Kada je otišla u školu plesa da bi se pripremila za maturu, shvatila je da ima još jedan talenat.
Ples preporučujem svima, to je vežba za mozak koja povezuje levu i desnu hemisferu. Fizički smo aktivni, a uravnoteženje dobijamo kroz muziku. To nas oplemenjuje, a istovremeno se oslobađamo negativne energije. Sa svojim partnerom uvek osvojim prvo mesto u standardnim plesovima, obožavam tango, a drugo u latino plesovima“.
Maša ima novu pasiju, novi cilj. Želi da nauči još jedan, kineski jezik. Kaže da nije lako, ali verovatno ćemo je na nekom od sledećih foruma BRIKS-a čuti kako o budućnosti novog sveta govori na srpskom, ruskom i kineskom. Već i peva na kineskom.
Komentar