Zašto smatra da je jedno od najvažnijih svojstava umetnosti da nas podstiče, da budi zapitanost i pruži utočište vodeći nas u nepostojeću realnost, možemo li sa tom ponuđenom distancom od stvarnosti - gledajući u tajanstvena blaga lica njegovih junaka i junakinja - otvoriti sebi prostor za bolji svet, na šta treba da nas opomenu prohujala vremena, snoviđenja i bajkoviti motivi sa njegovih radova - saznajemo od Slavka Krunića, umetnika koji nas u „Orbiti kulture“ provodi kroz izložbu „Dvojnost portreta“ nedavno otvorenu u galeriji „Petar Lubarda“ Andrićevog instituta u Andrićgradu.
Kako izgleda savremeni svet iz ugla bibliokulture ekskluzivno za Sputnjik otkriva Julija Ščerbinjina univerzitetski profesor pedagogije, lingvista i književni kritičar, autorka studije „Vreme biblioskopa“, koju je u prevodu na srpski jezik nedavno objavila izdavačka kuća „Klio“. Autorka objašnjava šta je sve otkrila polazeći od teze da su knjige i odnos prema njima ogledalo vremena, društva, kulture i sveukupnog načina života u svakoj istorijskoj epohi, pa i današnjem vremenu, u kojem pisci više nemaju status proroka, u kojem svako može da preuzme na sebe ulogu književnog kritičara, čak i ako nema neophodne kompetencije, i u kojem se o knjigama više razgovara, nego što se one čitaju.
Da li će lepota spasiti svet, svet vrline i ljudske duše ili je svet postao nedostojan lepote pa ga zbog toga i ne treba spasavati – dilema je koju postavlja slogan ovogodišnjeg 58. Bitefa. O predstavama koje čine glavnu selekciju, o antičkim junakinjama Antigoni i Hekubi, o Nevesti i Pepeljugi viđenim očima savremenog čoveka ophrvanog različitim teškoćama, o patnji, borbi za dostojanstven život – jednako prisutnim u Brazilu, Belgiji, Sloveniji, Boliviji (a o kojima govore neke od ovih predstava) razgovaramo sa selektorkama ovogodišnjeg festivala Ksenijom Đurović i Tijanom Grumić.
O Polu Osteru čiji je poslednji roman „Baumgartner“ posthumno objavila izdavačka kuća „Geopoetika“, kao i o mestu ovog američkog pisca u svetskoj književnosti za „Orbitu kulture“ govori Ivana Đurić Paunović koja je na srpski jezik prevela 14 Osterovih romana, a tom piscu je posvetila i svoj doktorat.
A šta će svirati na Festivalu Somersby Jazz in the Garden koji će se održati u Botaničkoj bašti 6. i 7. jula, i da li je uzbuđen što će prvi put nastupati sa legendarnim gitaristom Vlatkom Stefanovskim – za „Orbitu“ otkriva džez pijanista i kompozitor Vasil Hadžimanov.
O emisiji „Orbita kulture“
„Orbita kulture“ prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.
U želji da afirmiše prave vrednosti, ostaje verna sopstvenom sloganu koji glasi: „Kada ima kulture, niko ne primećuje, a kada je nema — primete svi“.
Sputnjikovu „Orbitu kulture“ uređuje Dejana Vuković, a emituje se svake subote u 10.00 na talasima Radija Studio B.