Starmer je izabran za lidera stranke posle Džeremija Korbina 2020. godine, odmah nakon što je stranka pretrpela svoj najveći poraz na opštim izborima u poslednjih 85 godina.
Prethodno je bio na čelu Kraljevske tužilačke službe i direktor Javnog tužilaštva. Po završetku pravnog fakuteta, Starmer je radio kao advokat i specijalizovao se za ljudska prava.
Šta je Starmer govorio o Srbiji
Između ostalog, zastupao je Hrvatsku u tužbi koju je 1999. godine podneo zvanični Zagreb, tužeći vlasti u Beogradu za genocid koji su snage SFRJ i SR Jugoslavije navodno počinile na hrvatskoj teritoriji.
"Motiv srpskog rukovodstva bio je da dominira trećinom hrvatske teritorije, ali način prisvajanja teritorije otkriva nameru srpskog vođstva i JNA… da trajno iskoreni hrvatsko stanovništvo kako bi se ona pretvorila u državu pod srpskom dominacijom", rekao je novi britanski premijer tokom suđenja pred Međunarodnim sudom pravde 2014. godine.
Odnos prema ukrajinskoj krizi
Na parlamentarnim izborima 2024. godine, izborni program laburista uključivao je resetovanje odnosa sa EU: stranka planira da sklopi novi bezbednosni pakt između Velike Britanije i EU u cilju jačanja saradnje i obnove odnosa sa ključnim evropskim saveznicima, uključujući Francusku i Nemačku. Oni će takođe težiti sklapanju novih bilateralnih sporazuma.
Laburisti su saopštili da je njihova privrženost NATO-u kao kamenu temeljcu evropske i globalne bezbednosti „nepokolebljiva“. Takođe su obećali da će nastaviti sa vojnom, finansijskom, diplomatskom i političkom podrškom Ukrajine. Laburisti su poručili da žele da pomognu Ukrajini da zacrta jasan put ka članstvu u NATO.
Tokom prošlogodišnje posete Kijevu Starmer se sastao sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim i rekao da ukoliko budu održani izbori i dođe do promene vlasti, stav o Ukrajini će ostati isti.
Laburisti ističu da su SAD „nezamenjiv saveznik“. Oni nameravaju da nastave saradnju sa Vašingtonom „na osnovu zajedničkih vrednosti i interesa, između ostalog u oblastima ekonomske saradnje, odbrane i obaveštajnih službi“.
Takođe su saopštili da će dugoročni mir i bezbednost na Bliskom Istoku biti u centru pažnje partije u narednom periodu. Laburistička vlada namerava da nastavi da insistira na hitnom prekidu vatre u Gazi, oslobađanju svih talaca i poštovanju međunarodnog prava.
Starmer je bio protivnik invazije na Irak, čiji je možda i najglasniji zastupnik bio upravo nekadašnji šef britanske vlade i lider Laburističke stranke Toni Bler.
On je postavio za svoju misiju da Laburističku partiju povuče nazad u centar i učini je ponovo „izbornom“, u projektu koji mu je doneo i pohvale i kritike.
Četiri godine kasnije Starmer se sprema da preuzme najviši posao u Britaniji.
Kritikovali su ga zbog nedostatka harizme, ali su se njegovi napori da laburiste odvede nazad u centar britanske politike isplatili.
Tokom vođenja stranke, Starmer je metodično zamrzavao elemente krajnje levog krila laburista, socijalistički nastrojenog, koji je ojačao pod prethodnim liderom labursita Džeremijem Korbinom.
Iako su laburisti možda izgubili po kojeg levo orijentisanog glasača, u celini Starmer je imao pobedničku strategiju.
Proglašen je vitezom 2014. godine za zasluge u krivičnom pravosuđu.
Rođen je u južnom Londonu 2. septembra 1962. godine. Dok je radio kao advokat upoznao je svoju suprugu Viktoriju koja radi za britansku Nacionalnu zdravstvenu službu i sa kojom se oženio 2007. godine. Imaju dvoje dece.
Britanski mediji navode i da je Starmer navijač londonskog fudbalskog kluba Arsenal, prenosi Tanjug.
Pogledajte i: