DRUŠTVO

Svi su postali beskućnici: Kako je karipski raj za nekoliko sati pretvoren u pakao /video, foto/

Uragan Beril protutnjao je Karipskim morem i ostavio za sobom pustoš. Na ostrvu Union, koje leži malo južno od Sent Vinsenta i Grenadina, nijedna kuća nije ostala čitava. Zbrisano je 90 odsto ostrva.
Sputnik
Stanovnica ostrva Katarina Koj rekla je za Bi-Bi-Si da je obim razaranja zastrašujući.
„Ostrvo Union je u užasnom stanju nakon prolaska Berila. Bukvalno svi stanovnici ostrva su postali beskućnici“, rekla je ona u video-poruci.
„Skoro da nema cele zgrade. Kuće su uništene, putevi blokirani, električni stubovi srušeni“.
Ribar Sebastijen Saili takođe ne može da se oporavi.
„Sve je nestalo. Nemam gde drugde da živim“.
Od 1985. godine on živi na ostrvu Union i preživeo je uragan Ivan koji je pogodio Karibe 2004. Ali uragan Beril je, kaže, bio na sasvim drugom nivou.
„Kao da je prošao tornado. Devedeset odsto ostrva je zbrisano. Krio sam se sa ženom i ćerkom i da budem iskren, bilo je trenutaka kada sam mislio da nećemo uspeti.“
Njegova rođaka Elizi, koja vodi porodični hotel, rekla je da je gurnula nameštaj o vrata kako bi sprečila nalete vetra da ih otvore.
„Pritisak je bio toliko jak da se osećao u ušima. Čuli smo kako vetar kida krov i razbija ga o drugu zgradu. Prozori su polomljeni i sve je poplavljeno. Niko nije znao da će biti tako strašno, svi su traumatizovani.“
Osim što je ribar, Sebastijen se bavi pčelarstvom i poljoprivredom, ali sada je sve uništeno. Sada je svima prioritet da nađu neku vrstu skloništa. Ljudi sakupljaju komade drveta i plastike da bi napravili privremeni smeštaj.
Neophodno je pronaći vodu za piće i hranu. Pogođenim zajednicama su hitno potrebni šatori, kompleti prve pomoći, generatori struje i drugo. Komunikacija se trenutno može obavljati samo preko satelita „Starlink“.
Kompanija „Makar“objavila je satelitske snimke pogođenih ostrva, koji pokazuju da su zajednice bukvalno zbrisane s lica zemlje posle prolaska uragana Beril:
Satelitski snimak ostrva pre i posle udara uragana
Premijer Sent Vinsenta i Grenadina Ralf Gonsalves je u svom jutarnjem obraćanju rekao: „Uragan Beril – opasan i razorni uragan – došao je i otišao i ostavio ogromnu količinu razaranja za sobom. Naš narod je u velikom bolu i patnji.“
On je takođe obećao da će njegova vlada preduzeti sve potrebne korake u najkraćem mogućem roku. Ali mnogi stanovnici ostrva Union sumnjaju da vlada ima novca, resursa i ljudstva da prihvati takav izazov.
„Nadam se da mogu da pošalju vojsku i obalsku stražu da nam pomognu. Mislim da ostrvo možda neće moći da se obnovi. Za to će biti potrebne milijarde, biće potrebno nekoliko godina i biće nam potrebna međunarodna pomoć“, kaže Sebastijen.
Katrina Koj, direktorka Udruženja za zaštitu životne sredine ostrva Union, takođe je pozvala pripadnike karipske dijaspore da pomognu na bilo koji način.
„Nama je preko potrebna pomoć. Oprema za hitne slučajeve, hrana, evakuacija, sve je to potrebno u ovom trenutku.“
Onai njena organizacija godinama su radile na obezbeđivanju vode za piće za male ostrvske zajednice na Karibima, ali su svi njihovi napori sada uništeni.
Uprkos haosu, Sebastijen Saili kaže da je zahvalan što situacija nije još gora: „Najvažnije je da smo još živi!“
Pogledajte i:
Komentar