EKONOMIJA

Amerika će dobiti svoj najviši superneboder, ali mnogi se pitaju zašto u tako malom gradu /foto/

Uklonjene su sve prepreke za izgradnju najviše kule u SAD, a supervisoki neboder „Ledžends Tauer“, biće izgrađen u Oklahomi.
Sputnik
U junu je gradsko veće Oklahome odobrilo da neboder može biti neograničene visine, a za njegovu izgradnju angažovan je kalifornijski arhitektonski studio AO, prenosi „Dezin“.
U predloženim planovima za neboder, koje su predstavili AO studio i investitor “Metison Kapital“, navodi se da će neboder biti visok 581 metar, što je znatno više od sadašnje najviše zgrade – „Tornja slobode“ u Njujorku, koji je visok 541 metar.
Ako zaista bude izgrađen, toranj će biti najviši u SAD i peti po visini na svetu, a cilj projekta je da se Oklahoma Siti „pretvori u globalnu destinaciju“.
„Oduševljeni smo što je gradsko veće Oklahome odobrilo zahtev razvojnog tima za neograničenu visinu nebodera na šetalištu Briktaun“, saopštio je „AO Studio“. „Zahvalni smo što je Gradsko veće prihvatilo viziju „Metison Kapitala“ i čitavog dizajnerskog tima da transformiše grad u globalnu destinaciju“.
Prema prvoj zamisli, neboder je trebalo da bude visok 533 metra. Ubrzo nakon toga, programer je objavio da su promenili svoje planove i da traže od grada dozvolu za izgradnju još višeg nebodera.
„Metison Kapital“ je u martu saopštio da je novac za projekat već obezbeđen i da bi izgradnja mogla da počne već ovog leta. Kasnije je „AO studio“ saopštio da je početak izgradnje prvih zgrada projektovanog kompleksa planiran za jesen 2024. godine.
„AO i „Metison Kapital“ raduju se početku izgradnje prvih zgrada ove jeseni, a kasnije i izgradnji tornja „Ledžends“, koji bi trebalo da bude najviša zgrada u SAD. Jednom kada bude završena, Briktaun Promenada će postati veoma značajno područje koje će se osetiti u samom Oklahoma Sitiju, ali i odjeknuti širom sveta“, saopštio je „AO studio“.
Međutim, neki se pitaju da li uopšte ima smisla graditi tako visoku građevinu u gradu sa manje od milion stanovnika.
Arhitekta Rajan Skavnički veruje da bi takva zgrada mogla da dovede u grad one kojima je dosta velikih urbanih sredina poput Njujorka.
„Gradovi srednje veličine poput Oklahoma Sitija su u boljoj poziciji nego ikada ranije da stvore atraktivno okruženje za one kojima je dosta ili više ne mogu da priušte život u velikim gradovima“, kaže Skavnički.
Inače, Oklahoma Siti ima 681.054 stanovnika (nešto manje od milion ljudi ako se pogleda šire urbano područje grada).
Pogledajte i:
Komentar