S obzirom da se u Boliviji trenutno pregovara o dugoročnom ugovoru za dodelu litijumskog projekta, tamošnje vlasti nisu odbacile verziju da u državnom udaru postoje unutrašnji i spoljni interesi, istakao je Arse.
Prema njegovim rečima, svaki državni udar ima veze sa nečijim interesom, a u slučaju Latinske Amerike je to više puta potvrđeno.
"Ovde je svaki državni prevrat imao neke unutrašnje, ali i spoljne interese. Ovo smo već iskusili", naveo je bolivijski predsednik.
Pokušaj državnog udara u Boliviji – državi od 10 miliona stanovnika koja se nalazi u srcu Južne Amerike – osujećen je nakan što su pristalice aktuelnog predsednika Luisa Arsea izašle na ulice, a pripadnici vojske se povukli sa glavnog trga u prestonici La Pazu.
Bolivija je sklopila dogovor sa Rusijom, koja bi trebalo da uloži određena sredstva za iskopavanje litijuma, kao i sa Kinom, koja namerava da uloži u izgradnju postrojenja za eksploataciju litijuma. SAD i Vašington ne mogu da oprosti Boliviji što je izabrala partnerstvo sa partnerima sa Istoka, a ne sa Amerikom.
Arse se tokom nedavnog boravka u Rusiji sastao sa direktorom ruske državne kompanije "Rosatom" Aleksejom Lihačevom, sa kojim je razgovarao o saradnji bolivijskih vlasti i te kompanije u istraživanju i eksploataciji litijuma.
Takođe, Bolivija je izrazila želju da se pridruži BRIKS-u.
Pogledajte i: