DRUŠTVO

Moderni vodič kroz azbuku srpske istorije: Šta nudi „Bukvar Srpstva“

Ideja iza knjige „Bukvar Srpstva“ jeste da najbitnije, najsjajnije i najznačajnije ljude, crkve, kompozicije, freske, dostignuća, duhovne i svetovne običaje srpskog naroda i kulture predstavi na jednostavan, ali sadržajan i precizan način. Cilj je da ga svako ima u svojoj biblioteci, a da onima što odlaze na dalek put posluži kao spona sa otadžbinom.
Sputnik
Iako su bukvari bili moda 19. veka, „Bukvar Srpstva“ je moderan „vodič“ kroz azbuku srpske istorije, tradicije i običaja, a pisali su ga istoričar Čedomir Antić, etnolog Danijel Sinani i teolog Aleksandar Đakovac.
Profesor Čedomir Antić, koji je ujedno i urednik ovog dela, istakao je tokom promocije knjige, koja je organizovana u četvrtak u velikoj sali Doma sindikata, da se njihov bukvar ne odnosi na pismenost, već na kulturu. Pokušali su, objašnjava on, da predstave tehnički dobro opremljenu knjigu koja u sebi sadrži esenciju istorije, etnologije, istorije Srpske pravoslavne crkve i verskih običaja, gastronomije, teatrologije i uopšte svega onoga što su smatrali da bi neko ako ode na daleki put u tuđini mogao da ponese, a da neprestano bude u dodiru sa svojom zemljom.
Pokušali smo da okupimo tim uglednih naučnika, bogoslova, etnologa, istoričara i svima preporučujemo „Bukvar Srpstva“. Mi to ne vidimo kao neki katihizis iz kojeg treba da se uči, već samo kao jedan predlog koji ćemo učiniti što dostupnijim. Voleli bismo da u budućnosti bude dorađivan, dodatno obogaćen i bolji, te da jednog dana bude deo biblioteke što većeg broja naših ljudi, kako bismo sačuvali sami sebe u susret velikim vremenima, rekao je Antić.
Promocija knjige ,,Bukvar Srpstva" autora i urednika Čedomira Antića

Od srednjeg veka do NATO agresije

Drugi urednik „Bukvara Srpstva“, Nenad Zlatarić, izjavio je kako je dominantan i preovlađujući osećaj ponosa koji oseća kao pripadnik srpskog naroda i da ga taj osećaj ispunjava dok lista stranice srpske teške, ali ipak sjajne i blistave istorije.
Dok gledam divne fotografije naših manastira koji su prikazani u ovoj knjizi, dok gledam Studenicu, Žiču, Đurđeve Stupove, Sopoćane, Mileševu, Dečane, Gračanicu, dok gledam prikaze neke od najlepših fresaka iz tih manastira, Raspeća studeničkog, prikaz Uspenija presvete Bogorodice iz Sopoćana, mileševskog Belog Anđela, dok gledam divne predele naše zemlje, iz Vojvodine, sa Kosova, iz centralne Srbije, dok gledam naše divne nošnje, običaje, dok čitam stranice kako treba da izgledaju naše molitve, kako dolikuje da proslavljamo naše verske i druge običaje… Dok čitam stranice sa slavnim imenima naše istorije, zaista osećam veliki ponos i iskreno divljenje, rekao je Zlatarić.
Pored osećaja ponosa, on ističe da oseća i stid dok razmišlja o tome da li su današnje generacije, uključujući i njega, dostojni svojih slavnih predaka i da li je sve ono što se danas radi i način na koji se srpska kultura čuva adekvatno i dovoljno. Odgovor do kojeg dođe, uglavnom je, kaže, negativan.
Veliko je zadovoljstvo što su autori stvorili korisno štivo za svakog pripadnika srpskog naroda bez obzira na to da li živi u Srbiji ili inostranstvu i uz koji će moći da uči svoju decu tome ko smo i šta smo, odakle smo došli, kuda idemo, kako treba da živimo, kako da obeležavamo svoje običaje, da poštujemo svoje svetinje i usmeravamo svoj život, zaključio je Zlatarić.
Promocija knjige ,,Bukvar Srpstva" autora i urednika Čedomira Antića
Knjigu koja ima više od 300 stranica dele poglavlja o naciji, otadžbini, slavnom srednjem veku, životom pod turskom vlašću, hrabrim ustancima, prevratima, ustavima, reformama, kneževinama, Balkanskim ratovima, Velikom ratu, srpskim praznicima, Drugom svetskom ratu, NATO agresiji, krsnoj slavi, postu, Božiću i Vaskrsu, srpskim svetinjama, običajima i ostalim detaljima srpske povesti.
Pogledajte i:
Komentar