NAUKA I TEHNOLOGIJA

„Jednom u deceniji“: Arheolozi iskopali 19.000 artefakata na lokaciji u Velikoj Britaniji /foto/

Na lokalitetu u Ujedinjenom Kraljevstvu arheolozi su iskopali čak 19.000 artefakata koji datiraju od praistorije do ranog srednjeg veka. Artefakti otkriveni tokom iskopavanja na budućem stambenom kompleksu Kaltorp Gardens, na periferiji istorijskog trgovačkog grada Banberija u Južnoj Engleskoj, nazvani su otkrićem koje se dešava "jednom u deceniji".
Sputnik
Najstariji artefakti pronađeni na ovom lokalitetu, serija kremenskih alata, potiču iz mezolitskog perioda, ili srednjeg kamenog doba, koje je u Britaniji trajalo od otprilike 10000. godine pre nove ere do 4000. godine pre nove ere, piše Njuzvik.
Ovi drevni alati pružaju dragocene uvide u život prvih lovaca sakupljača koji su naseljavali ovo područje, omogućavajući nam da zavirimo u njihovu svakodnevicu i način preživljavanja.
Istraživači su otkrili i ostatke naselja iz kasnog bronzanog doba i gvozdenog doba, uključujući ručno pravljenu keramiku i alate za izradu tekstila. Fascinantni ostaci kružnih kuća i veliki ograđeni prostori, koji su verovatno korišćeni kao torovi za životinje, otkrivaju kompleksan društveni život tadašnjih stanovnika.
Jedan od najuzbudljivijih aspekata ovog otkrića je anglosaksonsko groblje iz ranog srednjeg veka, prepuno predivnih artefakata poput ogrlice sa perlama, privezaka, ličnih predmeta i oružja. Dženis Mekliš, direktorka službi za post-iskopavanje iz Border Archaeology.
„Ono što je pronađeno u grobovima je zadivljujuće, ne samo po količini, već i po stilu – ima toliko različitih tipova materijala“, izjavila je Dženis Mekliš, direktorka službi za post-iskopavanje iz Border Archaeology (BA).
Jedan od vrhunaca iskopavanja bio je zlatni privezak sa prehrišćanskom ikonografijom životinja, sa dizajnom isprepletenih zmija. Ovaj izuzetan komad nakita otkriva duboku simboliku i veštine izrade tog vremena.
Hejli Parsons, arheološkinja terena BA, opisala je ovo otkriće kao "neverovatno" i dodala da se radi o pronalascima koji se dešavaju "jednom u životu".
Još jedan izvanredan nalaz je prelepi češalj za tkanje iz gvozdenog doba, koji bi bio korišćen kao deo razboja i procesa tkanja. Ovaj alat ne samo da svedoči o svakodnevnom životu i veštinama tadašnjih stanovnika, već nam pruža uvid u kompleksne zanatske procese koji su bili ključni za njihovu ekonomiju i društvo.
„Mislim da je potencijal lokaliteta da pokaže da su ljudi ovde bili tokom veoma dugog perioda, radeći različite stvari u različitim vremenima“, rekla je Meklišova.
Ova izvanredna iskopavanja otkrivaju slojevitu priču o ljudima koji su naseljavali ovo područje, njihovim svakodnevnim životima, verovanjima i zanatskim veštinama.
„Arheologija je sama po sebi uzbudljiva, ali kada možete da obuhvatite toliko vremenskih perioda na jednom lokalitetu, to je zaista radost raditi“, dodala je Meklišova.
Pogledajte i:
Komentar