Caričin grad, ili Justinijana Prima je poznoantički (ranovizantijski) grad iz VI veka, a ujedno i arheološki lokalitet koji je klasifikovan kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju. Jedan je od najvećih i najznačajnijih vizantijskih gradova u unutrašnjosti Balkana koji je podigao vizantijski car Justinijan I (527—565) i predstavlja jedinstveni spomenik kulture i polaznu tačku za proučavanje poznoantičkog i ranovizantijskog nasleđa na prostorima Srbije.
U sali za prezentaciju Centra posetioci će moći da se informišu o samom arheološkom lokalitetu, pogledaju 3D prezentaciju o tome kako je nekada izgledala Justinijana Prima, ali i vizuelno prošetaju ovim drevnim gradom i upoznaju način života ljudi tog vremena koristeći pametne table, 3D naočare koje su dostupne u ovoj savremeno opremljenoj sali.
Centar za posetioce Caričin grad u Lebanu
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Centar za posetioce Caričin grad otvorila je predsednik Skupštine Srbije Ana Brnabić koja je poručila da Caričin grad nije samo unikatni biser Srbije već i cele Evrope.
"Ovo je dan o kom smo dugo sanjali i mislim da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić još 2019. godine počeo da priča o tome kako ćemo izgraditi Centar za posetioce u Caričinom gradu, kako ćemo povesti računa o ovom prelepom lokalitetu, ovom unikatnom biseru koji Srbija ima - unikatnom biseru za čitavu Evropu", rekla je Brnabićeva.
Predsednik Skupštine Ana Brnabić, ministar kulture Nikola Selaković i supruga predsednika Srbije Tamara Vučić na otvaranju Centra za posetioce Caričin grad u Lebanu
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Ona je naglasila da je to deo mnogo šireg projekta - "Skok u budućnost - Srbija Ekspo 2027" za koji je naglasila da ne obuhvata samo Beograd.
"To je za nas jedinstvena prilika da kad čitav svet dođe u Srbiji obiđe svaki kraj ove naše prelepe zemlje", poručila je ona.
Dodala je da arheološka nalazišta i iskopavanja u Caričnom gradu počinju od 1912. godine.
"Od 1912. godine nikada naša zemlja nije bila dovoljno snažna i nije imala dovoljno vremena da se posveti ovom biseru. I mi smo tek 2023. godine verovali ili ne, ogradili ovo arheološko nalazište i time ga prvi put zaštitili od krađa, iskopavanja, nelegalnih ulazaka. Tada smo postavili nadžorne kamere, a evo 2024. godine izgradili ovaj centar za posetioce", rekla je Brnabić i posebno zahvalila Narodnom muzeju u Leskovcu.
Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić na otvaranju Centra za posetioce Caričin grad u Lebanu
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Dodala je da je Narodni muzej u Leskovcu posebno pomogao da se osmisli postavka u Caričinom gradu i unese život u Lebane.
"Ja duboko verujem da je ovo jedan od načina da pokrenemo turizam i ekonomski razvoj opštine Lebane i čitavog Jablaničkog okruga. A ovo je samo početak i moramo da radimo još mnogo više", istakla je Brnabićeva.
Dodala je da je sve počelo od projekta puta preko Radan planine, kako bi se povezale četiri banje Prolom, Lukovska, Kuršumlijska i Sijarinska banja kod Medveđe.
"Želja je bila da povežemo prelepa arheološka nalazišta, Pločnik i Caričin grad, a sa svim tim da povežemo Đavolju varoš i Vražogrnac", naglasila je Brnabićeva.
Predsednik opštine Lebane Ivan Bogdanović je naglasio da je danas veliki dan za opštinu Lebane i za Srbijui dodao da se realizacijom projekata poput ovog vidi da predsednik Srbije Aleksandar Vučić misli na svaki deo zemlje, svako mesto i selo poput Štulca u kome se nalazi Caričin grad.
Svečanoj ceremoniji otvaranja su pored Brnabić prisustvovali i ministar kulture Nikola Selaković, supruga predsednika Srbije Tamara Vučić, kao i mnogi drugi predstavnici Vlade i Skupštine Srbije.
Pogledajte i: