„Ovi predmeti su odličan primer zašto otkrivanje prošlosti i dalje fascinira i profesionalce i javnost“, navela je za portal The Conversation Nataša Harlou sa Odeljenja za arheologiju Univerziteta u Notingemu.
Rimski dodekaedar
Zbog novog otkrića u Engleskoj, ovi interesantni predmeti iz vremena Rimskog carstva ponovo su privukli pažnju javnosti.
Do sada ih je pronađeno oko 130 u različitim oblastima nekadašnje imperije, svaki od njih napravljen je od legure bakra.
„Nijedan prikaz ovih predmeta nije pronađen ni u antičkoj literaturi ni u umetnosti. Nemaju standardnu veličinu, a na njima nema tragova korišćenja. Arheolozi ne znaju za šta su korišćeni“, navodi Nataša Harlou.
Neolitske kamene lopte
Napravljene i izrezbarene kamene lopte pronađene su uglavnom u Škotskoj, a napravljene su u vreme kasnijeg neolita, otprilike između 3200. i 2500. godine pre nove ere. Do sada ih je otkriveno 425. Veličine su lopte za kriket i napravljene su od različitih vrsta kamena, a na njima su izrezbareni različiti ukrasi.
Neke kamene lopte pronađene su u grobnicama, druge u naseljima. Retko su identične, pa se ne čini da su deo jednog seta.
„Da li su ovo projektili za napad na predatore? Oružje? Igračke? Ili uređaj za merenje težine? Naučnici i dalje ne znaju.“
Neolitski valjak od krede
Tri izrezbarena cilindra od krede pronađena su 1889. u dečjem grobu u Folktonu. Oni imaju geometrijsku dekoraciju i nešto što je nalik očima, nosu i obrvama. Četvrti valjak pronađen je 1993. u Lavantu, a peti, mnogo ukrašen, u Barten Agnesu 2015. Poslednji je zakopan sa ostacima troje dece, koja su živela otprilike između 30005. i 2890. pre nove ere.
„Motivi na njima su estetski slični neolitskim kamenim loptama. Neki veruju da je bio mera za stopu, drugi su ih povezivali sa nestalim posudama, treći sa astronomskim opservacijama, ali prisustvo u grobovima dece ukazuje na mnogo osetljivije objašnjenje“, navela je Nataša Harlou.
Rimsko-britanski kozmetički mlin
Kozmetički mlin pravi se od bakra i ima dva dela. Jedan je za mlevenje, drugi za tucanje. U Britaniji rimskog doba bilo ih je dosta, a slični nisu nađeni u kontinentalnoj Evropi. Kod njih nije misterija čemu služe, već to koju su supstancu oni mleli.
„Jedni veruju da je korišćena za lekove, za afrodizijake, za kozmetiku, za narkotike… Sadržaj još nije uspešno analiziran“, navela je Harlou.
Zlatni prstenovi iz bronzanog doba
Bronzano doba donelo je izvanredan zlatni nakit. Ovi mali, otvoreni prstenovi iz kasnijeg bronzanog doba, otprilike između 1000. i 800. godine pre nove ere, pronađeni su u Irskoj, Britaniji i delovima Engleske, uglavnom u parovima i sa lepim ornamentima.
„Neki pretpostavljaju da su u pitanju minđuše za nos, minđuše ili nakit za kosu. Ali nijedno od ovih objašnjenja nije zadovoljavajuće jer bi bili ekstremno neudobni za nošenje. Potreban nam je kontekst“, navodi Nataša Harlou.
Pogledajte i: