„Predsednik Bajden je nedavno potpisao ažurirane smernice o uslovima upotrebe nuklearnog oružja koje uzimaju u obzir realnost nove nuklearne ere. Te instrukcije naglašavaju potrebu uzimanja u obzir rasta i širenja raznovrsnosti kineskog nuklearnog arsenala, kao i potrebu istovremenog obuzdavanja Rusije, Severne Koreje i Kine“, rekao je on u obraćanju na godišnjem sastanku Udruženja za kontrolu naoružanja u Vašingtonu.
U korigovanoj američkoj strategiji nuklearnog oružja SAD stavljen je veliki akcenat na konkurenciju, rekao je on.
SAD ne isključuju mogućnost da bi u budućnosti mogle da odluče da povećaju svoj nuklearni arsenal ako bude potrebno, napomenuo je specijalni pomoćnik američkog predsednika.
„Bez promene pravaca u nuklearnim arsenalima naših protivnika, mogli bismo doći do tačke u narednim godinama kada ćemo morati da povećamo broj nuklearnog oružja. Moramo biti potpuno spremni da to učinimo ako Bajden to odluči. Ako dođe taj dan, to će značiti da je potrebno više nuklearnog oružja da bi se obuzdali naši protivnici i zaštitili Amerikanci, kao i naši partneri i saveznici“, konstatovao je Vadi.
Povećanje američkog nuklearnog arsenala i borbene gotovosti omogućiće nam da se vratimo dijalogu o kontroli naoružanja sa Rusijom i Kinom, smatra on.
„Realnost je da je dalje proširenje našeg naoružanja i borbene gotovosti u nuklearnoj sferi neverovatno važno za povratak kontrole nad strateškim naoružanjem, kao i da će podstaći Rusiju i Kinu da učestvuju u kontroli naoružanja“, dodao je Vadi.
S tim u vezi, zvaničnik je dodao da SAD ne vide da je celishodno izgraditi svoj nuklearni arsenal do nivoa koji se može uporediti sa zajedničkim obimom oružja Rusije i Kine kako bi se osiguralo „efikasno obuzdavanje“ te dve zemlje.
Prema njegovim rečima, Vašington će nastaviti da se pridržava odredbi Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja sve dok Rusija to čini.
„Čini mi se da Rusija, barem trenutno, i dalje vidi vrednost u očuvanju ograničenja na raspoređeno strateško nuklearno oružje. Ovo je pozitivan razvoj događaja i slažemo se sa tom pozicijom“, dodao je on.
Vadi je naveo da, za razliku od svojih protivnika, Vašington ne namerava da razvija nuklearno oružje namenjeno za naknadno razmeštanje u orbitu, jer bi takav korak predstavljao „javno kršenje” postojećih sporazuma o svemiru.
Pogledajte i: