Kako navode u saopštenju, nelegitimnost ove rezolucije ogleda se u činjenici da Generalna skupština Ujedinjenih nacija nema nadležnosti da, posle odbijanja ove rezolucije od strane Saveta bezbednosti UN, raspravlja i o njoj ponovo odlučuje, prenosi RTRS.
„To ukazuje na zlu nameru njenih predlagača da, suprotno Povelji i dosadašnjem sistemu glasanja u Generalnoj skupšini, menjaju pravila glasanja kojima bi se njihov predlog mogao zadovoljiti običnom prostom većinom. Predlagači su u celosti na krajnje nelegitiman način zanemarili činjenicu da ambasador BiH pri UN nije ovlašćen da, shodno Ustavu BiH, iznosi lične stavove, nego mora da zastupa stavove Predsedništva BiH, koje po ovom pitanju nije ni konsultovano, kao jedini nadležni organ za vođenje spoljnje politike BiH. Generalna skupština UN imala je dodatnu obavezu da o ovom posebno vodi računa, jer je Ustav BiH deo međunarodnog ugovora poznatijeg kao Dejtonski mirovni sporazum, koji čini osnovu postojanja i opstanka BiH“, kaže se u saopštenju.
Iz ANURS-a dodaju da ohrabruje činjenica da više od 100 država nije glasalo za ovu rezoluciju. Za nju, kako primećuju, nisu glasale najveće zemlje sveta: Kina, Rusija, Brazil, Indija i mnoge druge koje predstavljaju više od dve trećine čovečanstva, a što će neminovno dovesti do postepenog prestanka perioda globalizacije i dominacije u cilju stvaranja novog, pravednijeg i multipolarnog svetskog poretka.
„Zabrinjava i činjenica da Generalna skupština nije prihvatila mišljenje Posebne međunarodne komisije, koju čine istaknuti svetski naučnici koji se bave istraživanjem genocida u svetu, da u Srebrenici nije počinjen nikakav genocid, nego ratni zločin nad ne samo bošnjačkim, nego i nad srpskim narodom. Ovakav način predlaganja i donošenja odluka u Generalnoj skupšini UN ozbiljno ugrožava međunarodno pravo, međunarodni pravni poredak i Organizaciju UN kao najznačajniju organizaciju za čuvanje međunarodnog mira, međunarodnog prava i međunarodnog pravnog poretka. Upravo iz tih, ali i mnogih drugih razloga, Akademija nauka i umetnosti Republike Srpske smatra da je navedena rezolucija nelegalno donesena, da je donesena suprotno pravilima Organizacije UN, da predstavlja najozbiljniji presedan, koji ozbiljno dovodi u pitanje kredibilitet Organizacije UN i ugrožava međunarodni mir i međunarodni poredak i da ona kao takva ne može da proizvodi bilo kakve pravne posledice“, navodi se u saopštenju.
Nadležni organi Republike Srpske ovu rezoluciju treba javno da odbace, ali istovremeno i da izraze zabrinutost zbog sve češćeg kršenja međunarodnog prava i sve češćih nasrtaja na međunarodni pravni poredak, zaključuju iz Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske.
Pogledajte i: