REGION

Šta se valja iza novog velikog političkog potresa u Severnoj Makedoniji

Iako pobeda VMRO-DPMNE na izborima u Severnoj Makedoniji deluje kao politički zemljotres u ovoj državi, teško da će ova opcija uspeti da povrati ono što je dato u proteklih sedam godina od kako su otišli sa vlasti, posebno jer se država nalazi u rukama Zapada i albanskog faktora, ocena je spoljnopolitičkog analitičara Dušana Ilića.
Sputnik
Uzbuđenje i poverenje koje je makedonski narod ukazao kroz podršku VMRO –DPMNE (Unutrašnja makedonska revolucionarna organizacija — Demokratska partija za makedonsko nacionalno jedinstvo), promakedonski nastrojenoj stranci koja je pobedila i na parlamentarnim i na predsedničkim izborima u Severnoj Makedoniji, moglo bi brzo da se istopi, ocena je Dušana Ilića iz Instituta za evropske studije.

Teško do promene politike

Prema njegovim rečima, uz svu želju i nadu koju ova stranka gaji da će neke stvari moći da vrati na staro, kao što je ime države, to se neće desiti jer se ova država nalazi u rukama albanskog faktora i Zapada.
„Izborni rezultat i činjenicu da bi uz levicu VMRO-DPMNE mogao sam da formira vlast na svim nivoima bez albanskog faktora sprečava Ohridski sporazum iz 2001. godine. Sporazumom je predviđeno da dve najjače stranke iz albanskih i makedonskih redova uvek formiraju vlast. U ovom slučaju, iako je VMRO dobila 59 mandata od 120 koliko broji parlament u Skoplju, i uz levicu koja im je tradicionalno naklonjena i ima šest mandata može da oformi vladu, pomenuti sporazum ih u tome sprečava,“ napominje Ilić.
On ističe da će VMRO moći da bira između dve albanske koalicije: VLEN, koji je podržao Aljbin Kurti i Evropskog fronta koji je predvodila stranka DUI.
„S obzirom da sve albanske stranke odavano traže da se predsednik države bira u parlamentu, a ne na direktnim izborima, iz razloga da bi oni dobili jednu od tri važne državne funkcije (predsednik, premijer i predsednik parlamenta), nije isključeno da će bilo koja od ove dve albanske opcije koja bude u opticaju za formiranje vlasti, od VMRO tražiti mesto predsednika parlamenta,“ ocena je Ilića.

Albanski faktor na čelu sa Kurtijem

Naš sagovornik smatra da će VMRO-DPMNE da se odluči za albansku opciju VLEN, jer ocenjuje da ovu koaliciju koju predvodi relativno mlada albanska stranka Besa ima više potencijala za saradnju od DUI koji su ih već izdali.
„S druge strane, ovo nosi i određeni rizik jer je ovu koaliciju podržavao Aljbin Kurti i Samoopredeljenje. Tačnije, čak tri člana Samoopredeljenja su na listi ove koalicije, što potencijalno znači direktni ulazak ove kosovske albanske partije u makedonski parlament,“ napominje Ilić, uz ocenu da je to više želja Zapada nego same VMRO -DPMNE. Ilić smatra da će, i pored svih izjava koje su se mogle čuti tokom izborne kampanje, stvari u Severnoj Makedoniji ostati iste.
„Ono što je sigurno jeste da će nova vlast biti sigurno mnogo odlučnija po pitanju promene Ustava i ubacivanja bugarske manjine, ali sve ostalo počev od odnosa prema Srbiji pa nadalje neće se promeniti. Oni i dalje ne poštuju naš suverenitet i teritorijalni integritet jer su priznali tzv. Kosovo. Dakle, neće povući to priznanje. Takođe ne mislim ni da će moći, sve i da hoće, da promene stav prema Moskvi zbog uticaja Zapada, odnosno direktno Amerike. Isto tako, jasno je da će ostati na evroatlanskom kursu,“ kaže Ilić.
Naš sagovornik dodaje da se očekuje da Hristijan Mickoski, predsednik VMRO-DPMNE, bude budući premijer Severne Makedonije, ali i da bi Srbi koji su uvek bili uz VMRO –DPMNE u ovom sastavu mogli da dobiju neku od važnijih mesta.

Šta će biti sa srpskim strankama

„Srpske stranke, posebno stranka Ivana Stoilkovića, predsednika Demokratske partije Srba, do sada su bile u ulozi spone između Skoplja i Beograda, i u tom smislu na neki način su bile „oštećene“, što bi sada moglo da se na neki način ispravi time što bi se i Srbima dala neka značajnija pozicija u novoj vlasti,“ napominje Ilić.
On takođe kaže da ne očekuje povratak bivšeg predsednika VMRO- DPMNE Nikole Gruevskog iz Mađarske gde se nalazi praktično od pokretanja postupka protiv njega jer je Zapad veoma zainteresovan za njegov slučaj.
Prema rezultatima 95 odsto obrađenih glasova, na parlamentarnim izborima u Severnoj Makedoniji VMRO-DPMNE osvojila je 43,14 odsto ili 414.134 glasa što trenutno toj stranci obezbeđuje 59 mandata u novom sazivu Skupštine Severne Makedonije. VMRO-DPMNE je pobedila i u trci za sedmog predsednika - u drugom krugu kandidat ove partije Gordana Siljanovska Davkova osvojila je 65,07 odsto glasova i bila bolja od kandidata SDSM Steve Pendarovskog, dosadašnjeg predsednika.
Na parlamentarnim izborima na drugom mestu je Koalicija za evropsku budućnost SDSM sa 146.488 glasova ili 15,26 odsto što joj trenutno obezbeđuje 18 mandata.
Evropski front sa DUI Alija Ahmetija osvojio je 14,01 odsto ili 134.473 glasa, dok je druga albanska koalicija VLEN dobila 10,90 odsto ili 104.672 glasa.
REGION
Gordana Siljanovska novi predsednik Severne Makedonije, VMRO-DPMNE pobednik i parlamentarnih izbora
REGION
Ko je mogao da pretpostavi da će Albanci iz Mitrovice da „upravljaju“ Skopljem – sledi li veleobrt?
Komentar