"To je najbrži takav talas koji bi mogao da ima najveće posledice u istorije, ali kakve će biti te posledice, tek će nam vreme pokazati i možemo se samo nadati kako će pozitivne nadmašiti negativne: Kako bi obuzdali takav talas i stavili ljudsko delovanje u njegov centar kako bi ublažili njegove neizbežne neželjene posledice koje će se pojaviti, treba da počnemo da razmišljamo o njima kao o novim digitalnim vrstama", objašnjava Sulejman,
Danas se za veštačku inteligenciju najčešće koriste termini "alat", LI SuleJman smatra kako se taj termin ne opisuje njene sposobnosti, zbog čega on govori o digitalnoj vrsti oko koje treba prioritet staviti na sigurnost kako bi omogućili da ona uvek služi čovečanstvu.
On je opisao i način na koji bi AI mogla da služi čovečanstvu na pozitivan način i da omogući veliki razvoj i napredak.
Prema njegovim rečima, jedan od potencijalnih scenarija budućnosti je tak da že sve - od ljudi pa do biznisa i vlada, biti predstavljeno kroz interaktivne osobe odnosno, ličnu veštačku inteligenciju, kako ju je nazvao. Ta AI bi trebalo da ima “beskrajno znanje” i da daje tačne i pouzdane informacije. Ako veštačka inteligencija ispuni samo deo tog potencijala u rešavanju nekih velikih problema čovečanstva - od edukacije, zdravstva pa do klimatskih promena, Sulejman smatra da nas čeka najproduktivnija decenija u ljudskoj istoriji.
Usprkos čestom pesimizmu oko veštačke inteligencije, on ocenjuje kako je dobra vest da, od AI buma koji je nastao predstavljanjem čet bota, nisu zabeleženi neki značajni negativni događaji u vezi sa ovom tehnologijom, što ne znači da se stvari ne bi mogle promeniti. Zbog toga o takvim opasnostima veštačke inteligencije, pogotovo pre nego što se pojave autonomni AI modeli, što očekuje kroz pet do deset godina, treba razgovarati već danas.
Pogledajte i: