Ovo je reakcija Zorana Anđelkovića, predsednika Centra za mir i toleranciju i nekadašnjeg predsednika privremenog Izvršnog veća Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija na reči predsednice privremenih prištinskih institucija Vjose Osmani, koja je izjavila da i tzv. Kosovo ima „svoju Srebrenicu.“
Zatiranje tragova
Osmanijeva je kao primer navela događaj iz sela Meja, u blizini Đakovice, gde su u akcijama srpskih snaga stradali Albanci koji su prethodno ubili pet srpskih policajaca.
Anđelković kaže za Sputnjik da je poruka iz Prištine očekivana, posebno kada je potrebno naći krivca za sve ratove na prostoru bivše SFRJ. A to su, navodi, u očima zapada Srbi, jer niti tamo mogu sami sebe da okrive niti one sa kojima su sarađivali i koje su pomagali.
„Koliko vidim, genocidom će početi da se tretira svako ubistvo koje se desilo bilo gde i bilo kada i van ovih prostora… Gotovo da je neprijatno više o tome govoriti s obzirom ako se zna definicija genocida i ko je i kako preživeo genocid u Drugom svetskom ratu, a ko ga je počinio,“ kaže Anđelković.
Osmanijeva, dodaje naš sagovornik, kao po običaju koristi svaku priliku da kosovske Albance predstavi kao žrtve, pa tako ga i ovo ne čudi.
„Osmanijeva naravno koristi svaku priliku. Znači, ako se ta „Pandorina kutija“ otvori i ako se usvoji rezolucija o Srebrenici, nikome neće biti dobro. Osmanijeva puca na tu loptu da se Srbi označe kao genocidan narod kako bi lakše uspeli da se otarase činjenice da bez Srbije ne mogu da postanu država u pravnom smislu,“ kaže Anđelković
Manipulacija Zapada
Anđelković dodaje i da je cilj jasan, da nekoga treba okriviti za sve na Balkanu. A od samog početka bio je cilj Zapada da se za to okrive, ko drugi nego Srbi – jer smo od starta u svetu satanizovani.
„Jasno je da Zapad od samog početka pokušava da svu krivicu za ratove na Balkanu svali na Srbe i to nije nikakva tajna. To rade od samog početka rata na ovim prostorima. Činjenica je da je Hrvatska proterala 250.000 Srba, a iz grada Sarajeva proterano je više od 100.000 hiljada. Proterani Srbi sa Kosova i Metohije još se popisuju jer, etničko čišćenje od Srba još traje. To je takođe genocid nad Srbima ali, ovde se teze obrću, kako bi se krivci opravdali, a samim tim i njihovi zapadni mentori i pomagači u svemu tome,“ podseća naš sagovornik.
Osmanijeva je inače izjavila je da bi članstvo takozvanog Kosova u Savetu Evrope omogućilo članovima porodica nestalih pristup Evropskom sudu za ljudska prava, što znači da bi mogli da tuže Srbiju, prenose prištinski mediji. Kako je dodala, oni bi mogli da tuže Srbiju za povredu prava na život njihovih najmilijih, za povredu prava na ljudsko dostojanstvo i druga prava.
Kada je reč o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope, komitet ministara SE tek treba o tome da odlučuje, a prema rečima ministra spoljnih poslova Srbije, ta sednica je zakazana za 16. i 17. maj.