„Međunarodna zajednica čeka da vidi da li će dve strane usmeriti međunarodnu saradnju na prevazilaženje globalnih problema i postizanja situacije u kojoj su svi na dobitku, ili će se upustiti u konfrontaciju ili čak u sukob, u kojem će svi biti gubitnici“, rekao je ministar, prenosi Centralna televizija Kine.
S tim u vezi, napomenuo je da je stav Kine dosledan. „Mi se uvek pridržavamo principa međusobnog poštovanja, miroljubive koegzistencije i saradnje“, dodao je on.
„Vašington ne sme da se meša u unutrašnje stvari Kine, da sprečava njen razvoj ili da prelazi crvene linije kada je reč o suverenitetu, bezbednosti i interesima razvoja Kine“, naglasio je Vang Ji.
Izbori u SAD
Istovremeno, ministar se osvrnuo i na temu predstojećih izbora u SAD, rekavši da su izbori njihova unutrašnja stvar i da se Peking nikada nije mešao u njih, niti će se ikad mešati.
„Nezavisno od toga ko će biti izabran za sledećeg predsednika Amerike, narodi Kine i SAD će i dalje sarađivati, dve najveće zemlje, Kina i SAD, definitivno moraju da pronađu pravi način da koegzistiraju“, naglasio je.
Amerika izaziva tenzije na moru
Govoreći o aktivnostima SAD na moru, diplomata je istakao da Vašington stalno izaziva regionalne tenzije, pooštravaju jednostrane sankcije i sprovode tehnološku blokadu Kine.
„Sjedinjene Američke Države u poslednje vreme nastavljaju da pridobijaju svoje takozvane saveznike, stalno provociraju i raspiruju regionalne napetosti na moru, ubrzale su stvaranje sistema obuzdavanja Kine, nastavljaju da pooštravaju unilateralne sankcije i aktivno su angažovane u tehnološkoj blokadi“, objasnio je on.
Blinken je u sredu stigao u Šangaj, nakon čega je u četvrtak otišao u Peking kako bi se sastao sa kineskim ministrom spoljnih poslova, a u radnoj poseti Kini boraviće do 26. aprila. Reč je o drugoj poseti Kini od kada je na poziciji američkog državnog sekretara.
Pogledajte i: