„Aktuelnost ove akcije je porasla, jer ‘Georgijevska lenta’, kako sada shvatamo, kao nikada pre nosi u sebi pobedonosnu genetiku koja nam daje snagu. Ako razmislimo, u životu svakoga od nas, bilo na frontu ili u pozadini, trenutno je najvažniji životni period“, naglasio je Kiseljov na konferenciji za novinare.
On je istakao da „Georgijevska lenta“, sa jedne strane, podseća na podvige dedova i otaca, a sa druge, podseća na sadašnju odgovornost, izazove koji su pred Rusijom i na koje treba odgovoriti.
„Tokom održavanja akcije ‘Georgijevska lenta’, dobrovoljci će deliti trake u 35 stranih država“, saopštila je predsednik Centralnog štaba „Volonteri pobede“ i poslanik u Dumi Olga Zanko.
Lente će se, između ostalog, deliti u Turskoj, Maroku, Uzbekistanu, Peruu, na Kipru.
Ona je podsetila da je u nekim zemljama lenta zakonom zabranjena, uključujući u Ukrajini, Letoniji, Litvaniji, Moldaviji, Estoniji.
Akcija koju su osmislili novinari RIA Novosti u martu 2005. godine pretvorila se u narodnu tradiciju koja ujedinjuje milione ljude u Rusiji i inostranstvu. Po tradiciji, akcija startuje u prostorijama Medijske grupe „Rusija sevodnja“.
Crno-narandžasta traka postala je obeležje hrabrosti, viteštva, vrline i pobede, simbol pobede nad fašizmom, a u Srbiji je još i simbol jedinstva sa ruskim narodom.
Georgijevska traka predstavlja jedan od najprepoznatljivijih simbola Dana pobede. Odavno je prešla granice Rusije i bivšeg SSSR-a. U nedelji koja prethodi Danu pobede može se videti u svim evropskim gradovima, pa i u srpskim.
Pogledajte i: