DRUŠTVO

Venecija za dva dana počinje da naplaćuje ulaz, uvedena pravila, ali i kazne

Ove nedelje, Venecija će početi da naplaćuje jednodnevnim izletnicima ulaz u grad, što je prvi takav slučaj u svetu. Naplata je uvedena da bi se smanjio pritisak na drevni italijanski grad, koji tone pod teretom masovnog turizma.
Sputnik
Od četvrtka posetioci koji dođu u grad na jedan dan moraće da kupe kartu od pet evra, koju će na ključnim lokacijama kontrolisati inspektori.
Prošle godine, 3,2 miliona turista provelo je najmanje jednu noć u istorijskom centru grada, ali desetine hiljada više su se izlile u uske ulice grada tokom dana, često sa brodova za krstarenje, da bi videli znamenitosti, uključujući Trg Svetog Marka i most Rialto.
Cilj uvođenja karata je podsticanje izletnika da dolaze u ređim periodima kako bi pokušali da razblaže najveće gužve. U početku, karte će biti potrebne samo za 29 udarnih turističkih dana tokom 2024. godine, uglavnom vikendom od maja do jula.
Da li će ova mera dati rezultate, pomno će pratiti i druge turističke destinacije širom sveta koje nastoje da se izbore s masovnim turizmom.
U Španiji, drugoj najposećenijoj zemlji na svetu posle Francuske, desetine hiljada ljudi protestovalo je u subotu na Kanarskim ostrvima zahtevajući ograničenja broja posetilaca ovog arhipelaga.
Luiđi Brunjaro, gradonačelnik Venecije, opisao je ovaj potez kao eksperiment, prvi na svetu, koji ima za cilj da Veneciju učini pogodnijom za život, preneo je „Indeks“.

Upozorenje Uneska

Venecija, koja se prostire na više od 100 malih ostrva u severoistočnoj Italiji, smatra se jednim od najlepših gradova na svetu. Unesko je grad i njegovu lagunu uvrstio na listu svetske baštine 1987. godine, navodeći ga kao izvanredno arhitektonsko remek-delo.
Međutim, ova organizacija UN je prošle godine zapretila da će Veneciju staviti na svoju listu ugrožene baštine, navodeći masovni turizam i porast nivoa.
O sistemu prodaje karata se dugo razgovaralo, ali je njegova implementacija više puta odlagana zbog zabrinutosti da bi to ozbiljno umanjilo prihode od turizma i ugrozilo slobodu kretanja.
Opozicioni gradski odbornici tvrde da od ovoga neće biti nikakve koristi. Jedan od njih, Đanfranko Betin, rekao je da je pedeset evra moglo da pomogne.
Venecija je 2021. uvela zabranu masovnim kruzerima sa kojih su se svakodnevno iskrcavale hiljade turista, preusmeravajući ih u udaljeniju industrijsku luku.

Nema čekanja u redovima

Gradonačelnik Venecije obećao je da će novi sistem biti nametnut nežno, bez strogih kontrola i redova za karte, odbacujući spekulacije da će grad postaviti barijere ili kontrolne punktove na ulicama.
Inspektori će biti stacionirani na i oko glavnih gradskih ulaza, posebno na železničkoj stanici Santa Lucia, koji će na licu mesta proveravati posetioce. Turisti koji nemaju kartu biće upućeni kako da je kupe, ali bi mogli da rizikuju kaznu od 50 do 300 evra ako ih ignorišu.
Njih će plaćati samo dnevni turisti koji u stari grad dolaze od 8.30 do 16.00 časova, a izuzeti su oni koji borave u hotelima, mlađi od 14 godina i osobe sa invaliditetom.
Pogledajte i:
Komentar