Garantovali su nam mirno povlačenje, a čim smo izašli iz kasarne dočekale su nas blokade, zasede i pucnjava, tim rečima godinama su svedočili preživeli vojnici, čekajući pravdu i istinu o događajima iz Dobrovoljačke.
One koji i danas tvrde da su branili Sarajevo, preživeli vojnici iz kolone pitaju od koga.
Nismo, kažu, bili pretnja, nismo imali ni mogućnost da se branimo, a kamoli napadamo. Ubijali su nas, kažu, a uhapšene maltretirali.
Pomen pod policijskom pratnjom
Na istom mestu se, trideset i dve godine kasnije, našao Slobodan Vujanić koji je došao, kako je rekao, da oda počast ubijenim drugovima. Svedočio je šta je video, kao tada mlad vojnik JNA.
„Kolona je jednostavno stala, ljudi su nas opkolili i isterali napolje, povaljali po ulici i pucali“, ispričao je Vujanić.
I danas je ista slika kao i prethodnih godina. Srbi sa pomena ubijenim vojnicima iz Istočnog Sarajeva u Sarajevo, stigli su pod policijskom pratnjom. Obezbeđivana je kompletna trasa kretanja, a na mestu gde su položili cveće i zapalili sveće bili su pripadnici i specijalne i redovne policije.
„Živeo sam u ovom gradu, ali je ružan osećaj da je ovoliko pripadnika policije u našoj zajedničkoj državi prisutan“, rekao jeBoško Tomić, savetnik srpskog člana Predsedništva BiH.
Duž trase bilo je 30 do 40 uniformisanih, a na mestu su bile i specijalne policijske snage, preneo je RTS.
U Sudu BiH pre dve godine podignuta je optužnica protiv Ejupa Ganića i još devetorice nekadašnjih bošnjačkih vojnih i policijskih funkcionera. Dalje se nije otišlo i od tada se ništa nije dogodilo.
Pogledajte i: