Gostujući na televiziji Pink, Dačić je rekao da se vodi nadljudska borba pred završni Komitet ministara SE 16. i 17. maja koji može i da odbaci Izveštaj, da odloži glasanje o njemu ili pak da ga prihvati.
Ta poslednja opcija je najverovatnija s obzirom da je veliki broj zemalja članica Saveta Evrope priznao jednostrano proglašenu nezavisnost Prištine, tačnije od 46 država tzv. Kosovo priznalo je 34, dok je za prijem u tu organizaciju potreban 31 glas država članica, smatra on.
"Ovo je nezabeležen slučaj da se ovakvom brzinom neko gura u članstvo Saveta Evrope. Na primer, Srbija je čekala tri godine, Hrvatska šest. Znači, sad tzv. Kosovo ispada kao neki raj na zemlji koji, eto, treba svi da budu zahvalni što su oni ipak odlučili da postanu članovi Saveta Evrope," rekao je ironično šef srpske diplomatije.
Međutim, Dačić kaže da je to gotovo jedina organizacija gde albanski političari iz pokrajine mogu da proguraju Prištinu, s obzirom da se sa politikom poništavanja priznanja tzv. Kosova situacija u svetu preokrenula te da Priština ne može ništa da uradi po pitanju članstva u Ujedinjenim nacijama i njenim organizacijama.
On je komentarišući deo izlaganja izvestioca Dore Bakojani koja je rekla da se ovim činom ne zadire u statusno pitanje, jer da je tako, ona se kao predstavnica Grčke, koja nije priznala nezavisnost Prištine, ne bi prihvatila tog posla, ocenio da je reč o cinizmu.
"Ja mislim da je ovde potpuno jasno da su oni potkopali temelj svoje kuće, odnosno naše kuće, Saveta Evrope," zaključio je Dačić.
Rezolucija o genocidu u Srebrenici ne doprinosi pomirenju
Dačić je rekao da Rezolucija o genocidu u Srebrenici o kojoj bi danas trebalo da se raspravlja u UN ne doprinosi pomirenju i konsenzusu i istakao da to što se dogodilo u Srebrenici ne može da se kvalifikuje kao genocid jer se zna šta podrazumeva definicija tog pojma.
Dačić je rekao da se u Srebrenici dogodio zločin, ali ne i genocid, jer po definiciji taj pojam podrazumeva da je neko imao plan o uništenju jednog naroda, što nije bio slučaj.
"Imate jedan zločin koji je naravno stravičan i mi sami kao srpski narod insistiramo na tome da svi odgovorni za to odgovaraju, zato što je naneta šteta srpskom narodu u celini. Genocid je krivično delo koje podrazumeva da je imao plan o uništenju jednog naroda", naveo je Dačić.
Ministar je ukazao i da Rezolucija o genocidu u Srebrenici ne doprinosi pomirenju i da to pitanje, o kome će se raspravljati u UN, treba skinuti sa dnevnog reda.
"Ako smo doneli opštu Rezoluciju protiv genocida, čemu sada to da se donosi pojedinačna rezolucija i da se Srbi pored Huta proglase jedinim genocidnim narodima, pored svih zlotvora koji su bili na ovoj planeti. Pa čekajte, pored Nemaca, Turaka i ostalih mi da budemo označeni kao genocidni", naveo je Dačić.
Dačić je istakao i da to što se dogodilo u Srebrenici ne može da se označi kao genocid jer se odigralo na teritoriji samo jedne opštine u Bosni i Hercegovini.
"Ali ako imamo nešto što se desilo na teritoriji samo jedne opštine u Bosni i Hercegovini, pa dajte, kako nešto možete onda proglasiti za genocid? Kako, kada imate situaciju da to nije prisutno na celoj teritoriji. Čak i u presudi stoji da je to samo na toj opštini", ukazao je on.
Dačić je dodao i da je potrebno da postoji jedinstvo među srpskim narodom, jer vremena nisu laka.
Pogledajte i: