On je dodao da čak i u slučaju da Sjedinjene Američke Države rasporede rakete srednjeg dometa na Guamu, to može biti razlog da Rusija revidira svoj moratorijum.
Rjabkov je istakao da se Moskva pribojava da je odluka Vašingtona da razmesti rakete srednjeg dometa u azijsko-pacifičkom regionu nepovratna.
Prema njegovim rečima, Moskva ne bi želela da dođe do daljeg porasta potencijala, koji su američke vlasti uporno stvarale poslednjih godina u oblasti koja je ranije regulisana Sporazumom o zabrani raketa srednjeg i kratkog dometa.
On je takođe poručio da će Rusija na ovakve američke planove odgovoriti „dvostrukim suprotstavljanjem“.
„Kako je nedavno razmatrano tokom posete ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova Pekingu, na ‘dvostruko obuzdavanje’ možemo i odgovorićemo ‘dvostrukim otporom“, rekao je Rjabkov.
Jedan od elemenata takvog suprotstavljanja, istakao je zvaničnik, biće revizija pristupa jednostranom moratorijumu na raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa koji je Rusija objavila 2018. godine.
Ranije je portparol Pacifičke komande američke vojske izjavio za Sputnjik da su SAD usmerene na to da do kraja tekuće godine rasporede u azijsko-pacifičkom regionu raketne sisteme srednjeg dometa.
Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa je prestao da važi 2. avgusta 2019. godine. Ruski lider Vladimir Putin je izjavio da je Moskva spremna da ne raspoređuje rakete 9M729 na evropskom delu zemlje, ali uz recipročne korake NATO-a. Takođe je predložio Alijansi da se testiraju sistemi „Edžis ašor“ sa lanserima Mk-41 u bazama u Evropi i 9M729 u objektima u Kalinjingradu.
Pogledajte i: