„Na telefonu teroriste pronađene su fotografije ljudi u maskirnim uniformama sa ukrajinskom zastavom ispred porušenih kuća. Ovi podaci mogu da ukazuju na vezu između počinjenog terorističkog napada i sprovođenja specijalne vojne operacije“, navodi se u saopštenju.
Istraga je utvrdila da su napadači izabrali za metu „Krokus siti hol“ po nalogu lica koje je rukovodilo njihovim akcijama.
„Na godišnjicu početka specijalne vojne operacije, 24. februara 2024. godine ujutru, jedan od saučesnika je, po nalogu tog lica, našao na internetu fotografije ulaza u zgradu 'Krokus siti hol' i prilaznih puteva do nje i poslao mu ih“, navodi se u saopštenju.
Istražitelji navode da su optuženi sve potvrdili u iskazima.
Istražni komitet proverava umešanost predstavnika ukrajinskih obaveštajnih službi i terorističkih organizacija u organizovanje i finansiranje terorističkog napada.
Napad na „Krokus Siti Hol“
Prema poslednjim informacijama, broj poginulih u terorističkom napadu u „Krokus siti holu“ je 144 osobe, od čega šestoro dece, a povređena je 551 osoba. Osmoro dece u napadu je izgubilo oba roditelja, a starateljstvo nad njima preuzimaju rođaci.
Četvorica terorista, koji su krvavi pir počinili za svega 18 minuta, presretnuti su u Brjanskoj oblasti, na manje od 100 kilometara od rusko-ukrajinske granice, dok su belim „renoom“ pokušavali da pobegnu u Ukrajinu.
Iz njihovih izjava proizlazi da je napad izveden za novac, ali jasnu sliku o tome koji su bili njihovi motivi za napad i ko su nalogodavci jednog od najkrvavijih terorističkih napada u istoriji Rusije za sada nije moguće složiti.
Moskovski sud odredio im je pritvor do 22. maja. Optuženi su za terorizam i priznali su krivicu, a za to delo preti im doživotna robija.
Ukrajina je jedina zemlja koja nije osudila teroristički napad u „Krokus siti holu“, a stručnjaci ocenjuju da to pokazuje zločinačku prirodu aktuelnog režima u Kijevu.