Ovo je zaključak dr Aleksandra Lukića sa Instituta za političke studije nakon nove runde dijaloga Beograda i Prištine, koja je danas održana u Briselu na temu dinara.
Desilo se očekivano
Trojni sastanak direktora kancelarije za KiM Petra Petkovića, specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka i glavnog pregovarača Prištine Besnika Bisljimija na temu uredbe takozvane Centralne banke Kosova o zabrani upotrebe dinara na KiM, po rečima Petkovića, završen je bez dogovora, jer prištinska strana nije bila spremna na kompromis. Nova runda pregovora na istu temu se planira za desetak dana.
Lukić kaže da se nije desilo ništa što nismo mogli da očekujemo.
„Moje mišljenje je po ovom pitanju principijelno: Priština nijednu odluku ne donosi sama bez zelenog svetla sa Zapada. Drugim rečima, ne može se govoriti da Priština ukida dinarski platni promet na Kosovu i Metohiju a da za to nema podršku Zapada,“ kategoričan je sagovornik Sputnjika.
Lukić kaže da se ovaj njegov stav ogleda u nagradama koje Priština dobija od strane zapadnih sila i same Evropske unije jer joj krče put za punopravno članstvo u Savet Evrope.
Odluke nisu delo Prištine
„Meni je sasvim logično da nema dogovora i sa naše strane i ne treba ni da ga bude ukoliko to znači neko odlaganje odluke o dinaru, jer nama je svejedno da li će ta odluka da stupi na snagu odmah ili odloženo. Mi treba da se držimo toga da ne prihvatamo tu odluku, odnosno da na nju ne pristanemo,“ smatra Lukić.
Kakao je rekao, evidentno je da je ponašanje Prištine u ovim pregovorima nonšalantno, što ga navodi na pomisao da im ne daju na značaju, već da na njih dolaze radi reda.
„Očigledno da im se može da se tako ponašaju. Kosovo ima poteze koji su usaglašeni sa Zapadom. S druge strane, deluje mi da se sve dešava baš ovako kako treba da se dešava, to jest onako kako Priština želi da teče ceo proces, jer oni ne žele kompromise već priznanje od nas,“ ocenjuje Lukić.
Lukić takođe napominje da su Zapad u celini i EU licemerni po ovom pitanju, jer niko ne može da kaže da nemaju mehanizam da Prištinu nateraju na nešto.
Pregovori su samo paravan
„Pregovori služe Evropskoj uniji da bi se glumila neutralnost i ulogu neutralnog posrednika. Ništa drugo tu nije u pitanju. Jer ako je Brisel kao Brisel priznao Kosovo i tretira ga kao nezavisnu državu, onda ovi pregovori zaista i nemaju nikakvog smisla, osim možda njihove namere da se pregovori iskoriste kako bi se u datom momentu i Srbija nekako naterala da prizna, na neki način, kosovsku državnost. Ne vidim šta bi drugo moglo da bude,“ zaključuje Lukić.
Petković je pre sastanka sa prištinskim pregovaračem imao tet-a-tet sastanak sa Miroslavom Lajčakom posrednikom EU u dijalogu Beograda i Prištine.
S druge strane glavni pregovarač Prištine Besnik Bisljimi posle sastanka u Briselu, tvrdi da se Kosovo* saglasilo sa predlogom specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka po pitanju dinara i da je on „izneo izbalansiran predlog u skladu sa odredbama CBK“ dok je Srbija tražila dodatno vreme.
Šta ko nudi za dinar
Podsetimo, Centralna banka tzv. Kosova (CBK) poslala je Narodnoj banci Srbije (NBS) tri opcije o tome kako se mogu izvršiti platni transferi za Srbe na Kosovu i Metohiji. Nijedna od ponuđenih opcija ne pominje mogućnost slanja dinara građanima koji primanja dobijaju iz budžeta Srbije. Te opcije su poslate i Evropskoj uniji.
Srbija, s druge strane, traži da se ponovo omogući upotreba dinara na Kosovu i rad banke Poštanske štedionice, kako bi, oko 90.000 Srba sa Kosova i Metohije moglo da dobija novac iz Srbije.
Priština na to ne pristaje, već nudi mogućnost da banke između sebe izvrše konverziju iz dinara u evre i ponude njih Srbima na Kosovu, odnosno da NBS, u vidu međunarodnog transfera, pošalje sredstva u evrima nekoj od komercijalnih banaka koje posluju i na teritoriji KiM i centralnoj Srbiji, nakon čega bi ih ta banka distribuirala na račune korisnika u evrima.
Ovo je inače, četvrti put za nešto više od mesec dana da se u Briselu vode razgovori Beograda i Prištine, uz posredovanje EU, o zabrani upotrebe dinara na KiM.
Pogledajte i: