„Ako čovek govori o tome da je potrebno boriti se protiv terorizma i da je spreman da aktivira napore u tom pravcu, kako je moguće da istog tog dana ili sledećeg dana izjavljuje o pružanju još veće ne samo humanitarne već i vojne pomoći kijevskom režimu? Odnosno, da daje onima koji su već izvršili terorističke napade da i dalje imaju tehničku mogućnost da ih izvršavaju“, rekla je ona.
Zaharova je obratila pažnju na to da Makron menja svoje mišljenje „na pola dana, tako da niko u njegovom bliskom okruženju ne shvata šta govori i zbog čega“.
„Što se tiče poziva na saradnju u tom pravcu – ko ga je, uopšte, blokirao? To nismo bili mi, to je bilo rusofobno krilo NATO-a. Čak neću ni reći da su to NATO zemlje, jer i one same pate zbog toga. One nemaju mogućnost da razmenjuju podatke i da se konsultuju“, dodala je Zaharova.
Pojasnila je da se takva raspoloženja u okviru NATO-a potpiruju iz Vašingtona i Londona, čije vlasti imaju mogućnost da utiču na donošenje odluka u Evropskoj uniji.
Ranije je Makron predložio Rusiji jaču saradnju u borbi protiv terorizma nakon terorističkog napada na „Krokus siti hol“. Zaharova je komentarisala tu izjavu francuskog predsednika i navela da rusko Ministarstvo spoljnih poslova nije dobilo konkretan predlog Francuske o antiterorističkoj saradnji.
Pogledajte i: