Predstavnici Kancelarije za KIM, lokalne samouprave i Srpske liste, još jednom su poručili građanima da dešavanja od marta 2004. godine nikada ne treba da zaboravimo, prenosi TV Most.
Povodom dve decenije od martovskog pogroma, u kome je ubijeno dvoje Srba u Kosovskoj Mitrovici, danas su u znak sećanja na nastradale predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Ivan Zaporožac, predstavnici Srpske liste Zlatan Elek i Igor Simić, kao i pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Igor Popović položili venac na mesta gde su ubijeni Jana Tučev i Borivoje Spasojević.
Okupljeni građani su odali počast nastradalim Mitrovčanima.
Služen je i parastos pored spomenika "Beli Anđeo", koji se nalazi u blizini mosta i na kom su ispisana imena nastradalih tokom NATO bombardovanja 1999. godine.
Predsednik PO Kosovske Mitrovice Ivan Zaporožac je obraćajući se okupljenim građanima istakao da je današnji dan tužan za sve građane u južnoj pokrajini i da srpski narod pamti sve ono što se desilo tokom martovskog pogroma.
On je naveo da je jednim lažnim scenarijom 17. marta 2004. godine krenuo progon i pogrom srpskog naroda na čitavom Kosovu i Metohiji kada su stradale nevine žrtve, proterano je 4.000 Srba sa svojih ognjišta, uništeno je oko 900 kuća, uništeno i oskrnavljeno 39 crkava i manastira.
"Ono što mi danas, kao i svake godine, hoćemo da kažemo i poručimo je da je srpski narod je na ovim prostorima stradao vekovima, bio progonjen i bio žrtva svakoga ko je kroz ovu zemlju prolazio, ali je srpski narod uspeo da ostane i opstane na ovim prostorima. Tako i današnjim danom, i svim narednim danima poručujemo da ćemo ostati i opstati i da ćemo pamtiti sve, a da će naš narod ovde živeti", rekao je Zaporožac.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Igor Popović rekao je da je lažni narativ albanskih političara i medijska manipulacija bio povod za napad na sve što je srpsko na KiM.
"To je poslužilo kao povod da se protera srpski narod sa KiM. I danas vidimo da albanska politička scena u Prištini i dalje ponavlja taj narativ, iako je istraga Unmika utvrdila kako su deca nastradala i dalje režim tvrdi da je to učinjeno namerno od strane srpskog naroda, kao povod da se optuži srpski narod na severu i ostalim krajevima na KiM. Mi ćemo ovde opstati, srpski narod će nastaviti da se bori, Republika Srbija će nastaviti da podržava srpski narod na KiM, a mi pozivamo da međunarodna zajednica pronađe odgovorne za martovski pogrom", rekao je Popović.
Godišnjica martovskog pogroma obeležena i u Gračanici
Parastosom, otkrivanjem spomenika ubijenima u pogromu i svečanom akademijom danas je u Gračanici obeležena 20. godišnjica Pogroma na Kosovu i Metohiji.
Pred velikim brojem građana, u prisustvu zvaničnika kancelarije za KiM i predstavnika Srpske liste, stradalima u pogromu 17. i 18. marta parastos je služio vladika raško - prizrenski Teodosije, uz sasluženje vladike novobrdskog Ilariona i budimljansko-nikšićkog Metodija.
Vladika novobrdski Ilarion podsetio je okupljene na sve one koji su stradali tokom pogroma.
"Setimo se Zlatibora koga su zločinici pred porodicom zapalili.U Gnjilanu je stradao Boban i kasnije od prebijanja i njegova majka. U Mitrovici Jana i Borivoje, u selu Drajkovce otac i sin su postradali. Nenad je postradao u Lipljanu. Još je tu bilo imena. Neka ih Gospod sve pomene", rekao je vladika Ilarion.
Nakon polaganja belih ruža pred instalacijom "Mising", u dvorištu Doma kulture otkriven je spomenik ubijenima tokom pogroma 2004. godine, delo vajara Branislava Ristića.
Na svečanoj akademiji, vladika raško - prizrenski Teodosije je istakao da je Pogrom ostao duboko urezan u Srpsko kolektivno pamćenje kao jedan od najtužnijih trenutaka naše novije istorije.
"Ta dva dana, gorele su naše crkve i manastiri koji su vekovima preživeli razne ratove i nedaće. Sa svih strana su stizale vesti o zlodelima koja su činjena nad našim nevinim narodom i sveštenstvom zato ovu godišnjicu obelezavamo služeći parastos i prinoseći molitvu gospodu" , rekao je vladika Teodosije, preneo je Tanjug.
Načelnik kosovskog okruga Srđan Popović izjavio je da je prošlo 20 godina od dana koji je ostavio najteže ožiljke u životima srpskog naroda.
"Sećanje na 17. mart je naša obaveza da se setimo svih stradalih, zapaljenih svetinja i zapaljenih kuća i svih strahota kroz koje su prošle naše porodice tih dana. Ne samo danas , nego svakog dana svih ovih dana , svako od nas živi sa tim da pravda mora pobediti", rekao je Popović.
Na tribini su, između ostalih učestvovali i Ansambl Venac, Prizrenski bogoslovi , Hor muzičke škole " Stevan Mokranjac, kao i svedoci i učesnici u stradanju, Dragana Stanojević, Dragan Perić i Novica Stolić.
Pogledajte i: