„Potrebno je, pre svega, da shvatimo kako da to uradimo. Trebalo bi da se identifikuju ti ljudi i da im se sudi. Rezultat istrage, kojim će se potvrditi da su izvršili diverziju na gasovodima, nas neće zadovoljiti“, rekao je diplomata.
On je istakao da su istrage Danske, Švedske i Nemačke na gasovodima bile apsolutno bezizgledne za Rusiju, jer su odbacile sve pokušaje Moskve da se uspostavi bilateralna saradnja.
Naveo je i da su Švedska i Danska nedavno prekinule istragu i podsetio da su se diverzije dogodile u danskim teritorijalnim vodama.
Ruski diplomata je dodao da odsustvo kazne za počinioce narušava obaveze Stokholma i Kopenhagena prema Međunarodnoj konvenciji za sprečavanje bombaških terorističkih napada iz 1997. godine.
Incident na gasovodima
Kompanija „Nord strim 2 AG“ je 26. septembra 2022. godine saopštila da se na jednom od krakova „Severnog toka 2“ (napunjenog tehničkim gasom nakon izgradnje) dogodila vanredna situacija u vodama Danske u blizini ostrva Bornholm, praćena naglim padom pritiska. Uzroci nisu poznati, uviđaj je u toku, precizirali su iz kompanije. Zatim je operator gasovoda „Severni tok“, „Nord strim AG“, prijavio da je smanjen pritisak na oba kraka (rad gasovoda prekinut je krajem avgusta, ali je on ostao napunjen gasom). Uzroci takođe nisu poznati.
Rad gasovoda „Severni tok“ obustavljen je krajem avgusta iste godine zbog problema sa remontom „Simensovih“ turbina izazvanih sankcijama Zapada. Međutim, gasovod je ostao napunjen gasom.
Pogledajte i: