„Prethodnih godina se mnogo toga promenilo u agroindustrijskom sektoru. Godine 2000. zavisili smo od skoro svih glavnih komponenti i oblasti da bismo zemlju obezbedili hranom. Sada takva zavisnost praktično ne postoji“, istakao je ruski lider na sastanku sa radnicima agroindustrijskog kompleksa.
Rusija – četvrta po izvozu poljoprivrednih proizvoda u svetu
Prema njegovim rečima, Rusija je postala četvrta zemlja u svetu po izvozu poljoprivrednih proizvoda, prihod od izvoza iznosio je 43,5 milijardi dolara.
„Postali smo četvrta zemlja u svetu po izvozu poljoprivrednih proizvoda, a prva zemlja u svetu po (izvozu) pšenice. Od prodaje proizvoda na inostranom tržištu prihod je iznosio 43,5 milijardi dolara. Mi smo jedna od prvih zemalja u svetu po proizvodnji mesa u zemlji i to je takođe vezano za agronomske aktivnosti, stočna hrana je potrebna. Ovakvi rezultati nisu nikada zabeleženi u agroindustrijskom kompleksu zemlje“, rekao je šef države.
On je dodao da je izvoz žitarica tokom prošle sezone (2022-2023) iznosio oko 50-53 miliona tona, dok će ove sezone (od 1. jula 2023. do 30. juna 2024) biti do 65 miliona tona.
„Čak ni za vreme cara nije bilo takvih rezultata“, primetio je predsednik.
„Nije. Tada nije bilo takvih tehnologija“, potvrdio je ministar poljoprivrede Dmitrij Patrušev.
Putin je naveo rekordne količine žetve žitarica u Rusiji koje su iznosile 157 miliona tona 2022. godine i 147 miliona tona 2023. godine.
Predsednik je naglasio da je poljoprivredna industrija tehnološki sve naprednija i da je treba popularisati.
On je dodao da se poljoprivredni proizvodi iz Rusije šalju u 150 zemalja sveta i da se, bez obzira na sve spoljne poteškoće, rusko tržište širi.
Prema njegovom mišljenju, to se dešava „ne samo zbog obima proizvedenih proizvoda, već i zbog njihovog kvaliteta. Ipak, kvalitet ruskih prehrambenih proizvoda ostaje veoma visok“, zaključio je Putin.
Berza žitarica u okviru BRIKS-a
Ruski predsednik takođe je podržao inicijativu za stvaranje berze žitarica u okviru BRIKS-a.
„Što se tiče berze... Svi ti berzanski indeksi se formiraju ili u Americi ili u Evropi, na primer u Parizu. Ne znam koliko Francuzi proizvode žitarica. Mislim, manje nego mi. A tamo se po tradiciji formira berzanski indeks. Naravno, to nije pravedno, jer odande to utiče na cene“, objasnio je Putin.
On je napomenuo da, pošto se u BRIKS-u nalaze zemlje koje proizvode i kupuju žitarice, one će biti zainteresovane za to.
Pogledajte i: