„Za vreme ove kampanje (predizborne kampanje u Sjedinjenim Američkim Državama) videćemo i čućemo mnogo raznih stvari, ali hajde da se uozbiljimo: NATO ne može biti savez koji radi ‘po principu menija’. To je vojna alijansa! On ne može da funkcioniše u zavisnosti od raspoloženja američkog predsednika tokom određenih dana“, rekao je Borelj u Briselu.
On je dodao da ne planira da komentariše sve ideje koje se mogu čuti tokom izborne kampanje u SAD.
On je takođe naglasio da Alijansa „ili postoji ili ne“.
Šef Evropskog saveta Šarl Mišel je u vezi sa ovim kritikama nekadašnjeg američkog predsednika istakao da je neophodno da se hitno radi na strateškoj autonomiji EU i investira u odbranu.
Trampova izjava raspiruje evropske strahove
„Vašington post“ povodom Trampove izjave o planovima „ohrabrivanja napada Rusije“ na članice NATO piše da je to izazvalo zabrinutost kod evropskih političara.
„Trampovi komentari, koji predstavljaju kritiku NATO, ljute saveznike i raspiruju evropske strahove“, navodi se u objavi.
List takođe ističe da su neki političari iz EU izjavili da je retorika bivšeg šefa Bele kuće pretnja bezbednosti kontinenta i istakli da je to postao još jedan podsetnik na neophodnost manjeg oslanjanja na Vašington.
Prethodno, Tramp je istakao kako na mestu američkog predsednika ne bi dozvolio da se pomaže zemljama NATO-a, ukoliko one ne bi izmirivale svoje obaveze prema toj organizaciji, kao i da bi „ohrabrio“ Rusiju da ih napadne.
Tramp je više puta izjavljivao da ne veruje u želju NATO-a da štiti SAD. On je kao predsednik izražavao nezadovoljstvo učinkom Alijanse i pretio da će se SAD povući iz nje ukoliko evropski partneri ne preuzmu veću finansijsku odgovornost za sopstvenu bezbednost. Istovremeno je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao da SAD neće izaći iz ovog vojnog bloka, bez obzira na rezultate američkih izbora zakazanih za novembar.
Putin je u intervjuu američkom novinaru Takeru Karlsonu naglasio da Moskva ne namerava da napada članice NATO, a naročito ne Poljsku, Letoniju ili druge baltičke zemlje, dok istovremeno, zapadni političari redovno plaše svoje građane ruskom pretnjom, odvlačeći im time pažnju od unutrašnjih problema.
Ruski lider je takođe istakao da je Severnoatlantska alijansa 2008. godine otvorila vrata Kijevu, ali Rusija nikada nije bila saglasna sa tim da Ukrajina bude u Alijansi. Pored toga, Putin je kazao da je Vašington vršio pritisak na druge članice organizacije, promovišući ideju proširenja NATO na račun Ukrajine i Gruzije.
Pogledajte i: