Ovako ruski eksperti komentarišu vest da je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski razrešio dužnosti dosadašnjeg glavnog komandanta Valerija Zalužnog i na njegovo mesto postavio Sirskog, dosadašnjeg komandanta ukrajinskih kopnenih snaga.
Ruski eksperti ocenjuju da je smena Zalužnog ponajviše povezana sa unutrašnjim političkim problemima i ambicijama Zelenskog. U ovom slučaju, on je ojačao svoju poziciju i, oslobodivši se Zalužnog, produžava svoje bitisanje.
Dmitrij Jegorčenkov, direktor Instituta za strateške studije i prognoze Univerziteta RUDN, podseća da je tim Zelenskog dugo pripremao teren za smenu Zalužnog i da su o tome već dugo kružile glasine. U jeku tih spekulacija Kijev su posetili američki državni podsekretar za politička pitanja Viktorija Nuland i šef evropske diplomatije Žozep Borelj, pošto se Zapad plašio da bi Zalužni mogao da rasporedi vojsku i upotrebi je protiv Zelenskog.
„Prvo su to testirali, čekali da se uzburkane emocije slegnu, pre svega unutar Ukrajine, a onda su potvrdili smenu. Opet je došla Viktorija Nuland, verovatno, da bi stavila svoj potpis. Priča je sasvim očekivana - Zalužni je bio za Zelenskog kao kost u grlu, jer ima veću popularnost – to su pokazala i sociološka istraživanja, koju su radili i zapadnjaci i Ukrajinci. Naravno, kao i svaki umetnik na sceni, Zelenski u takvoj situaciji nije mogao da dozvoli da Zalužni ostane“, kaže ekspert.
Zapadni mediji navode da je glavni razlog za smenu Zalužnog njegovo odbijanje da se povinuje preporukama američkih savetnika po pitanju letnje ofanzive ukrajinske vojske, koja se završila potpunim krahom.
Pentagon je insistirao da ukrajinska vojska izvede jedan moćan prodor u pravcu za koji su američki oficiri smatrali da je moguće, a umesto toga Kijev je počeo ofanzivu u nekoliko pravaca, smatrajući da će ruskoj vojsci biti teže da šalje vojsku na nekoliko različitih tačaka.
Postoje i drugi razlozi zašto je Zalužni smenjen– posle propasti velike ukrajinske kontraofanzive, Zelenski i Zalužni su počeli da okrivljuju jedan drugog za taj neuspeh, a Zalužni je postao izuzetno opasan za Zelenskog. Uprkos svemu, stanovništvo je stalno na stranu Zalužnog.
Tome u prilog ide i činjenica da su razne ankete predviđale njemu i njegovoj hipotetičkoj partiji pobedu na predsedničkim i parlamentarnim izborima, u slučaju da izbori budu održani. Dakle, ako bi se sukob „Zalužni protiv Zelenskog“ nastavio, onda Zelenski ne bi imao šanse.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski smenio je glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog i na njegovu poziciju imenovao Aleksandra Sirskog, komandanta kopnenih snaga
© AP Photo / Ukrainian Presidential Press Office
Šta će biti sa Zalužnim
Mediji ocenjuju da zamena Zalužnog na Aleksandra Sirskog predstavlja politički rizik za ukrajinskog predsednika zbog velike popularnosti bivšeg glavnokomadujućeg među stanovništvom, a koja iznosi oko 90 odsto.
Ukrajinski predsednik nije pojasnio kakvu će ulogu ubuduće imati Zalužni, ali tvrdi da treba da ostane „deo tima“.
„Javno su objavili da ga je Zelenski pozvao da nastavi da radi u timu, ali prema informacijama koje su procurele od strane Zalužnog pokazuju da on nije spreman da bude povezan sa ovim političkim rukovodstvom “, kaže Jegorčenkov.
Prema njegovim rečima, i dalje je teško proceniti da li će Zalužni uplivati u političke vode.
„Sve će zavisiti od toga koje snage su zainteresovane za njega. On je prilično upotrebljiva figura, pitanje je ko može da ga podrži, uključujući i spoljne igrače", dodao je ekspert.
Ako uđe u politiku mnogi mu predviđaju uspeh, ali se u Kijevu šuška da je Zalužni prihvatio mesto ambasadora u Velikoj Britaniji. U tom slučaju, tradicija u Ukrajini je da se sa tog mesta odlazu u političku penziju.
Ono što je izvesno jeste da će Zalužnom, koji je na čelu Oružanih snaga Ukrajine bio od početka ruske specijalne vojne operacije, ostati Orden heroja Ukrajine, koji je dobio od Zelenskog na rastanku.
Bez obzira na to što je Zelenski okarakterisao Aleksandra Sirskog kao „najiskusnijeg komandanta“ Oružanih snaga Ukrajine, novi glavnokomandujući nema veliku podršku u zemlji. Sirski zapravo predstavlja najkontroverzniju vojnu figuru u Ukrajini, a njegovo imenovanje ocenjuje se kao rizičan potez za Zelenskog i dalji tok sukoba sa Rusijom.
Ko je „general – kotao“
Navodno, ni većini ukrajinskih vojnih zvaničnika se ne sviđaju rad i metode Sirskog jer ga smatraju „sovjetskim komandantom“, odnosno tipom generala koji svoje trupe gura na liniju fronta na duži period bez opcije povlačenja.
Sirski je rodom iz ruske Vladimirske oblasti, gde i dalje ima rođake, a vojno obrazovanje je stekao u Moskvi, da bi zatim služio u Ukrajini.
Nakon što je Ukrajina postala nezavisna, ostao je tamo da obavlja svoje dužnosti i radio na raznim pozicijama. Ruski eksperti navode da je već tada počeo da se preobražava u vatrenog rusofoba. Pored toga, završio je NATO obuku i dugo sarađivao sa alijansom. Kada su 2014. godine počeli događaji poznati u Ukrajini, on je bio na čelu jedne od grupa koja se navodno bavila pacifikacijom opozicije u Donbasu. Zatim je ušao u istoriju kao „general-kotao“ zbog događaja u Debaljcevu, gde su ukrajinske snage poražene, a Sirski, grubo govoreći, nije odneo nijednu pobedu.
Zbog neuspešnih napada vojske na položaje Oružanih snaga Rusije, koji su se završili velikim gubicima za Ukrajince, dobio je nadimak „General 200“. Pod njegovim vođstvom su Oružane snage Ukrajine upale u Debaljcevski kotao.
Sa Zalužnim se nije slagao, jer je sebe smatrao iskusnijim i superiornijim od njega. Prema rečima stručnjaka, Sirski je verovao da Zalužni nije uspešan, pa je preuzeo odbranu Artjomovska, grada koji Ukrajinci nazivaju Bahmut, a koji je ruska vojska oslobodila u leto 2023. godine. U Donjecku ističu da se Sirski već pokazao kao loš komandant i loš strateg, jer je rukovodio odbranom Artjmovska, a u Lugansku njegovo imenovanje nazivaju „agonijom“ za ukrajinske snage i sigurni su da će to dovesti do uništenja ukrajinske vojske, makar onog dela što je od nje ostalo.
Ruski eksperti još kažu da novi komandant Oružanih snaga Ukrajine ima za cilj rešavanje problema po svaku cenu i vodiće rat do poslednjeg Ukrajinca. Stručnjaci smatraju da je Sirski na to mesto postavljen i radi sprovođenja teške mobilizacije.
U svakom slučaju, stručnjaci zaključuju da bi promena u rukovodstvu ukrajinske vojske mogla da ide na ruku Rusiji.