„SAD su strahovale da bi nemački kancelar Olaf Šolc mogao da dozvoli isporuku ruskog gasa kako bi olakšao ekonomske probleme Nemačke i obnovio važan ekonomski izvor za nemačku industriju (nakon napada na 'Severne tokove'). Tako nešto ne bi dozvolili i od tada je Nemačka u ekonomskom i političkom haosu“, piše Herš na platformi „Sabstek“.
Takođe pretpostavlja da su vlasti Danske i Švedske znale šta se dogodilo sa gasovodima „Severni tok“ i „Severni tok 2“ i da su upravo zbog toga odlučile da ne završe istragu tog slučaja.
„Razlog neuspele istrage u obe zemlje može biti taj što su, kao što su mi rekli, neki visoki zvaničnici tih zemalja tačno znali šta se dešava“, navodi Herš.
Kako je istakao, Švedska i Danska su znale da su „SAD vežbale zaranjanje u Baltičkom moru nekoliko meseci pre eksplozija“. Pored toga, navodi novinar, nema nikakvih znakova da je predsednik SAD Džozef Bajden u proteklih 16 meseci od uništenja gasovoda naložio svojim stručnjacima da sprovedu istragu. Ni nemački kancelar Olaf Šolc nije uložio bilo kakve primetne napore da utvrdi ko je to uradio, dodaje Herš.
Ranije je nemački list „Zidojče cajtung“ pisao da tužilaštvo u Švedskoj planira da uskoro objavi da prekida istragu u vezi terorističkih napada na „Severne tokove“ jer, navodno, nisu uspeli da utvrde krivce.
Pogledajte još: