Neki za ukrajinski fijasko optužuju Vašington, koji nije žurio da isporuči Kijevu savremeno naoružanje, dok drugi neuspeh pripisuju strateškim propustima ukrajinskog rukovodstva i lošoj obučenosti ukrajinskih vojnika. Ipak, najverovatnije je stvar u tome što su se ruske snage pokazale kao „kompetentni branioci“, zaključuje analitičar.
Prema njegovim rečima, Moskva je uzela u obzir iskustvo iz prvih meseci sukoba, zbog čega je ruska odbrana do leta 2023. godine postala duboka, dobro pripremljena, s širokim minskim poljima koja su pojačavale mobilne rezerve i vojni garnizoni koji nisu imali problem s nedostatkom snage duha i koji su istrajno odbijali napade.
A kako pokazuje istorija, probijanje takve zaštite je teško čak i za dobro obučene napadače, naglašava autor.
Prema njegovim rečima, moguće je da bi napadačka strana s veštinama i obučenošću kakvu poseduju Oružane snage SAD i mogla da probije rusku odbranu.
„Ipak, da bi se savladala takva odbrana neophodna je velika prednost u veštinama i motivaciji. Ukrajina 2023. nije njima raspolagala i nije jasno da li bi čak i američka vojska bila dovoljno vešta da reši tako složen zadatak“, ocenjuje Bidl.
Prema njegovom mišljenju, prognoza za Ukrajinu u velikoj meri zavisi od buduće pomoći Zapada, ali čak i u slučaju da se ta podrška nastavi, sukob će veoma dugo ostati na nivou „pozicionog rata do iznemoglosti“.
Bidl dodaje da to navodi na pitanja u vezi s aktuelnom vojnom doktrinom SAD, u kojoj se kvalitet stavlja ispred kvantiteta. Usled toga, kako zaključuje politikolog, američka armija u svom savremenom vidu ne bi mogla da izdrži nivo gubitaka koje nosi dugotrajni oružani sukob.