Vučević je rekao, odgovarajući na pitanja novinara u kasarni Topčider gde je predsednik Aleksandar Vučić prisustvovao prikazu vojnog naoružanja Vojske Srbije, da taj sporazum predstavlja nastavak saradnje Turske i tzv. Kosova.
„NATO alijansa ne sarađuje institucionalno sa takozvanim kosovskim snagama bezbednosti, ne učestvuje kao alijansa u transformaciji onoga što oni zovu kosovske snage bezbednosti u kosovske oružane snage, što je inače suprotno čak i po ustavu takozvanog Kosova, ali pojedine zemlje članice su snažni kontributori u tom procesu, a Turska je, rekao bih, tu možda i lider“, istakao je Vučević.
Vučević je napomenuo da taj sporazum nije prvi korak koji vidimo na tom polju.
„Zabrinuti smo i pažljivo pratimo šta je to što se dešava, vidimo da se sad otvaraju neka nova polja njihove, kako oni kažu, bilateralne saradnje, a Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane odnosno država Srbije će imati adekvatan odgovor, ne samo politički, nego ćemo naravno i naše kapacitete prilagoditi svim izazovima, rizicima, pa i opasnostima za našu otadžbinu. Jer se postavlja pitanje - za koga i za šta se naoružava takozvana kosovska vojska, još jedna albanska vojska de fakto kada pogledate etnički sastav. Za koga i zbog čega se oni toliko naoružavaju i zašto se dopremaju, doniraju sva ta sredstva ili prodaju, suprotno i vojno-tehničkom sporazumu, suprotno rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244, što je direktno kršenje svih normi međunarodnog javnog prava“, rekao je Vučević.
Podsetio je da predsednik Vučić kaže da je to realnost koja nas nažalost okružuje i prema kojoj mi moramo da se vladamo.
„To ne znači neki kompromis ili prosto prihvatanje toga, nego je život sa takvim okolnostima i donošenje adekvatnih protivmera ili adekvatnih odgovora prema tome. Svi se naoružavaju u regionu, pa eto i Albanci na Kosovu svakako ne zaostaju ili pokušavaju da ne zaostanu. Mnogo oni rade i na usavršavanju svojih kadrova, na obuci svojih oficira, podoficira i u Prištini se razgovara oko obaveznog služenja vojnog roka. Prosto, situacija je danas komplikovanija i nekad imam utisak da je Srbija najzainteresovanija za mir u ovom regionu“, kazao je Vučević.
On je dodao da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije spremaju adekvatan odgovor na stvaranje tzv. vojske Kosova, a koji će da garantuje bezbednost svim građanima Srbije.
"Na politici je da nađe političko rešenje, da proba da dođe do političkog dogovora, dijaloga, koji je bolji nego korišćenje bilo čega od ovoga što mi vidimo danas u Topčideru. Procenjujemo sve okolnosti, nadamo se i živimo za mir, ali uvek moramo da imamo odgovor ako nas neko napadne, ako treba da branimo svoj narod i svoju državu", rekao je Vučević na pitanje novinara da li će Srbija pokretati neki međunarodni mehanizam protiv naoružavanja tzv. kosovske vojske.
Što se tiče političkih inicijativa pred međunarodnim institucijama, ministar odbrane je rekao da će Srbija pokretati one inicijative za koje proceni da mogu da budu celishodne za našu državu, a da ne napravimo grešku kako je to neodgovorno državno rukovodstvo uradilo 2010. i 2011. godine.
"Tako da morate da dobro sagledate kome se obraćate, kakva je struktura članstva ili predstavnika u tim institucijama, imajući u vidu da je svet prilično podeljen po pitanju KiM. Veći deo država je ne priznaje, ali ekonomske i političke snažne države, pre svega iz zapadne hemisfere, su sponzori i pokrovitelji tzv. kosovske nezavisnosti", konstatovao je ministar odbrane.
Pogledajte i: