Otvoreno pismo koje je objavljeno u četvrtak potpisalo je 25 guvernera širom zemlje, osim guvernera Vermonta Fila Skota, jedinog republikanca koji je izostavio svoj potpis na pismu.
Guverneri su bili veoma kritični prema predsedniku Džou Bajdenu, za koga su rekli da je „napao i tužio Teksas zbog pojačanja zaštite američkih građana od istorijskih nivoa ilegalnih imigranata, smrtonosnih droga poput fentanila i terorista koji ulaze u našu zemlju“, prenosi RT.
„Solidarni smo sa našim kolegom guvernerom Gregom Abotom i državom Teksas u korišćenju svakog alata i strategije, uključujući ograde od bodljikave žice, da osiguramo granicu“, navodi se u pismu.
„Radimo to delimično zato što Bajdenova administracija odbija da sprovede zakone o imigraciji koji su već na snazi i nezakonito dozvoljava masovni uslovni otpust migranata koji su ilegalno ušli u našu zemlju širom Amerike“.
Vrhovni sud SAD je 22. januara odlučio da dozvoli agentima američke granične patrole da uklone ogradu od žice koju su zvaničnici američke države Teksas postavili duž dela granice sa Meksikom radi sprečavanja ilegalnih prelazaka granice.
Sudije Vrhovnog suda su tom odlukom uvažile zahtev administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena da se pauzira sprovođenje presude nižeg suda koja je privremeno blokirala federalne agente da ometaju ograđivanje dok traje parnica u vezi sa tim pitanjem, preneo je Rojters.
Teksasom upravljaju republikanci, a guverner te države Greg Abot rekao je ovog meseca, nakon što je počelo postavljanje granične ograde od žice, da Teksas ima zakonska ovlašćenja da kontroliše ulazak i izlazak iz te države.
Bajden je, međutim, zatražio brzu intervenciju Vrhovnog suda povodom tog pitanja.
Vladini advokati naveli su u sudskom podnesku da Teksas ne može da kontroliše pristup granične patrole jer je državna granica sa Meksikom duž reke Rio Grande međunarodna granica pod jurisdikcijom federalnih vlasti.
Pogledajte i: