SPORT

Đokovićeva lekcija i Srbiji i svetu: „Brinemo o budućnosti, a ne želimo da pričamo o tabu temi?“

Novak Đoković, najbolji teniser svih vremena, poznat je po svojoj želji da se osvrne i na fenomene koji se ne odnose direktno na sport, ali imaju veze sa njim. Tokom boravka na Australijan openu pomenuo je problem kladionica, ali i medijskih hajki čija je bio česta meta.
Sputnik
Novak je najpre govorio o pitanjima sa kojima se teniseri suočavaju tokom konferencija za medije.
„Znamo da se najčešće igrači pitaju oko mečeva i onoga što se danas desilo ili im predstoji, ili pak, nečeg što je vezano za određene teme koje su aktuelne u svetu tenisa, kao što je bilo pitanje o mogućem ujedinjenju ATP I VTA organizacija. U tom slučaju mediji žele iz vas da izvuku određene informacije, a to me ponekad stavlja u neprijatnu situaciju jer ne želim uvek da budem pitan o nečemu što bih radije nazvao ’političkim’ temama u tenisu. To je izuzetno nezgodna teritorija gde bukvalno osećaš da ćeš nadrljati šta god budeš rekao. Ponekad se zato treba držati opštih mesta i ne ulaziti temeljno u detalje i određenu diskusiju, a ponekad – jer sam ja takav kakav jesam – želim da produbim određenu temu jer smatram da je važna”, kaže Đoković, a prenosi reporter Sport kluba Saša Ozmo.
Novak je podsetio da je u Americi govorio o kladionicama i njihovom pogubnom uticaju po mlade, što je evidentno u Srbiji, preplavljenoj kladionicama, reklamama za kockanje i „sponzorstvima”.

„Primetio sam da se nije pisalo dovoljno o tome. Po mom mišljenju je to tabu tema koja zaslužuje veću pažnju. U našem društvu brinemo o tome kakva budućnost naš čeka i kakav svet ostavljamo našim mlađim generacijama, a ne želimo da pričamo o temi kladionica, jer su možda i neki viši ekonomski interesi u pitanju. Upravo je otvoreni razgovor na tu temu prvi korak u procesu koji bi mogao da donese pozitivnu promenu po toj temi. To je tema o kojoj volim da iznesem svoj stav u razgovoru sa medijima – bio ja pitan o tome ili nečemu drugom, i koristim priliku da u okviru odgovora ubacim taj element i pokrenem diskusiju po tom pitanju. Postoje teme o kojima volim da razgovaram a da mediji nisu toliko zainteresovani za njih, i tu stalno igramo neki ples na ’tankoj žici’ sa vašim kolegama. To je priroda današnjih medija i način na koji se informacije prenose širom sveta danas”.

Govorio je i o problemima sa medijskim izveštavanjem, podsetivši na slučaj američkog novinara Bena Rotenberga kome je godinama bio meta.
„Eto, pre nekog vremena sam video da je jedan američki novinar napisao da Novak otpušta ceo tim i ulazi sa Saudijcima u razne aranžmane. Kada ljudi pokrenu neku priču koja nema veze sa stvarnošću – to može da ti naškodi i napravi veliku štetu i tebi, i brendu, i celom timu – ostavivši vas da morate da se nosite sa posledicama takvog nesuvislog gesta, izmišljotine. Imamo i dugogodišnji primer još jednog novinara iz iste zemlje koji se već godinama bavi jednim teniserom iz Nemačke, a da se pre toga na sličan način odnosio prema meni. Srećom, to je ređe slučaj u poslednje vreme, ali je svojevremeno ličilo na neprestajnu hajku, želju da se bukvalno stvori konflikt. Ja zaista ne razumem takvo ponašanje, takva nastojanja i ciljeve. Ako zaslužujem da budem kritikovan, pa i na oštriji način – to je sasvim u redu, ali ako neko želi da piše o nečemu, a da pri tom izbegava da mi to kaže u lice – to je onda licemerno i ne volim takve gestove. Nažalost, to se dešava i više puta sam to doživeo u sali za medijske konferencije”, zaključio je Novak.
Komentar