S tim u vezi, on je primetio da je mentalitet američkih političara takav da će „uskoro smetati razvoju čovečanstva“, jer se „ne može sve vreme živeti na neokolonijalnom pristupu i koristeći neokolonijalnu praksu“.
Komentarišući raspoređivanje ruskog nuklearnog oružja u Belorusiji, ministar je primetio da su aspekte ovog raspoređivanja objasnili predsednici ovih država.
Novinarka je upitala Lavrova o razmeštanju taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji, konkretno, da li Moskva namerava da ga upotrebi na teritoriji Ukrajine.
„Potrebno je mnogo vremena da do vas dođe informacija, ovo (zaključivanje sporazuma o razmeštanju taktičkog nuklearnog naoružanja u Belorusiji) dogodilo se pre šest meseci“, primetio je ministar.
„Sve su objasnili predsednik Rusije (Vladimir Putin) i predsednik Belorusije (Aleksandar Lukašenko)“, naglasio je ruski ministar spoljnih poslova.
Lavrov je primetio i da Rusija nema šta da razgovara u oblasti strateške bezbednosti sa SAD, koje su već dobile ruski odgovor na svoj dokument o ovom pitanju.
„Održao sam konferenciju za novinare pre nedelju i po dana. Pitali su me o tome: da li je bilo odgovora na američki nezvanični list o strateškom dijalogu? Odgovor smo im poslali početkom januara, sve je to tamo izloženo i sada nemamo o čemu da sa njima razgovaramo“, rekao je ruski ministar.
On je naglasio da je Rusija posvećena „onim granicama za vrste naoružanja koje su utvrđene u Sporazumu START“, međutim, „ne može biti nikakvih inspekcija. Tim pre što je već bilo slučajeva da su Ukrajinci gađali naše strateške objekte dalekometnim oružjem koje ne bi moglo da dosegne do ovih objekata da Amerikanci nisu pomogli da se modernizuje“.
Lavrov je dodao da trenutno praktično nema odnosa između SAD i Rusije.
„Nivo je nizak, tačka je niska, praktično nema kontakata osim razgovora o uslovima funkcionisanja naših diplomatskih misija i rada njihovih diplomata u Rusiji“, rekao je Lavrov.
On je podsetio da su međusobna proterivanja diplomata između Moskve i Vašingtona počela 2016. godine za vreme administracije predsednika Baraka Obame.
Rusko nuklearno oružje u Belorusiji
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je ranije da će Rusija posle 7. ili 8. jula početi da razmešta naoružanje na teritoriji Belorusije, nakon završetka pripremnih radova.
Prethodno je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu na sastanku sa svojim beloruskim kolegom Viktorom Hrenjinom u Minsku izjavio da su zbog aktivnosti zajedničkih nuklearnih misija NATO-a, Rusija i Belorusija prinuđene da preduzmu odgovarajuće recipročne mere, te da je organizovan rad na razmeštanju nestrateškog nuklearnog oružja Rusije na teritoriji Republike Belorusije.
Ministar odbrane Belorusije Viktor Hrenjin ocenio je da razmeštanje nestrateškog nuklearnog naoružanja u Belorusiji predstavlja odgovor na agresivnu politiku neprijateljskih zemalja.
Lukašenko je 6. jula izjavio da će svo rusko nuklearno oružje koje je planirano da bude prebačeno u Belorusiju stići u zemlju do kraja godine i da je „veći deo premešten i nalazi se u Belorusiji“.
Pogledajte i: