Razvijan tokom osam godina s ulaganjem od više od 1,5 milijardi juana, Kineski projekt meridijan, koji vodi kineski Nacionalni centar za svemirsku nauku u Pekingu, obuhvata Kinu u dva pojasa - od severa do juga i od istoka do zapada.
Lagrangeove tačke
Ovih pet tačaka u svemiru mogle bi postati novo bojno polje, a glavni rivali su Kina i SAD
Cilj projekta je poboljšavanje razumevanja svemirskih vremenskih uslova koji mogu poremetiti rad satelita i uticati na električne mreže na Zemlji.
Direktor Nacionalnog centra Vang Ci naglašava da projekat ne samo da štiti kinesku svemirsku infrastrukturu već i pozicionira kineske znanstvenike na čelo istraživanja svemirskog vremena.
Projekat finansira Kineska nacionalna komisija za razvoj i reforme, a odgovara na sve veću potrebu za razumevanjem i predviđanjem solarne aktivnosti i njenog potencijalnog uticaja na različite tehnologije. Mreža se sastoji od gotovo 300 instrumenata, uključujući neke od najmoćnijih na svetu, koji pokrivaju geografske dužine 100-120 stepeni istočno i geografske širine 30-40 stepeni severno.
Dve faze projekta
U svojoj prvoj fazi Kineski projekt meridijan instalirao je 87 instrumenata širom zemlje. Taj zajednički napor, koji je trajao od 2008. do 2012. godine, uključivao je 12 kineskih instituta i univerziteta, integrišući radare, ionosonde, magnetometre, istraživačke rakete i druge objekte za interdisciplinarno istraživanje svemirskih vremenskih uslova.
U drugoj fazi, od 2019. do 2023. godine, mreži je dodato oko 200 instrumenata, što ukupno sad čini čak 44 kategorije instrumenata.
Ovaj projekat odgovara na sve veću potrebu za tačnim predviđanjima solarne aktivnosti, posebno geomagnetskih oluja na Zemlji, uzrokovanim solarnim aktivnostima, prenosi portal Zimo.
Pogledajte i: