Reči selektora košarkaške reprezentacije Srbije Svetislava Pešića su jasne i tačne, ali su teško prihvatljive u današnjem vremenu individualizacije čak i u kolektivnim sportovima, naročito u košarci.
Talas koji dolazi „preko bare“ upućuje na to da navijači više gledaju u pojedince, a ne u timove, što nužno dovodi do osećaja razočaranja kada zvezde ne opravdaju očekivanja i odazovu se pozivu u nacionalne timove.
Selektor Pešić je uspeo da sve to vrati na „fabrička podešavanja“, na Mundobasket je poveo ekipu sastavljenu od košarkaša spremnih da se žrtvuju za ekipu i da svoje lično ostave u drugom planu.
Bez praktično petorke velikih zvezda Pešić je odveo ekipu na Svetsko prvenstvo i sa tog takmičenja se vratio ponosno noseći srebrnu medalju i zbog toga je najbolji trener godine u izboru redakcije Sputnjik sporta.
U nastavku pročitajte najupečatljivije izjave mudrog Piroćanca od koga mnogo može da se nauči.
„Dobro radimo, slušaju koliko im odgovara. Dobro je, svesno su zašto su došli ovde, vrlo je važno da njihova unutrašnja komunikacija bude dobra, to je najvažnije. Većina igrača nikada nije igrala zajedno, zato je važno da oni među sobom komuniciraju, da pričaju, da kažu jedni drugima šta je dobro, šta ne, šta im odgovara ili ne. Tako treba da bude pre i posle treninga, kao i na samom terenu. Ceo dan treba da bude posvećenost maksimalna“.
„Stalno naglašavam da treba da moraš da ostaneš skroman, a veruješ u sebe. Onaj koji ostaje skroman, a ima samopouzdanje, to je mnogo važno. Ako postoji taj balans, onda sve zavisi od tebe. U tom pravcu idemo dobro, stalno pričamo o tome i nadam se da ćemo se poboljšati u ukupnoj igri“.
„Moramo da ostanemo mirni, da se držimo plana igre i onda ćemo tu utakmicu da pobedimo. Ja u to ne sumnjam, spremni smo za takav izazov“.
„Uradili smo fantastične stvari. Ne pobeđuje se utakmica kada se dođe na utakmicu. Znači, loša priprema – loši rezultati, to je jedan proces koji traje. Iako se reprezentacija pogotovo u našim uslovima promenila. To je tema o kojoj ne bih išao u dubinu, niti u širinu, ali to je tako. Želim da kažem da dobru atmosferu stvaraju pre svega igrači. Igrači žele da igraju za reprezentaciju, pogotovo oni koji su odlučili da dođu. Sve to što se dešavalo u Manili, već je počelo kada se završilo Evropsko prvenstvo“.
„Svi moraju da znaju, navijači, a mi to teško priznamo, u životu da je neko bolji od nas. Ali ćemo morati. Napredovati je moguće samo ako znaš da i od tebe ima neko bolji. I da to bude motiv da ga stigneš i da od njega nešto naučiš. Fantastična i uigrana ekipa, vi koji to duže pratite treba da obavestite naše navijače, jer naši navijači navijaju i jedini imaju pravo da napadaju i kritikuju i budu ožalošćeni. Ali vi koji se bavite košarkaškim poslom, treba da znate da je Italija jedna od najboljih ovde. Ne samo individualnim kvalitetom, nego i zajedničke igre. Bez kontinuiteta u vrhunskom sportu nema vrhunskih rezultata. Kod njih od 12 igrača, devet je u italijanskoj ligi, kod nas imamo dva ili tri“, dodao je selektor Srbije.
„Sve su to stvari koje treba reći, ali ne da ja kažem. Jer kad ja kažem, onda će reći, eno onaj iz Pirota treba da nauči da priča srpskohrvatskim jezikom, i tako dalje, pravilnim. Da se ne vadi, nego da ide da peca ribe. A ne zna da ja stvarno uživam u ribama, i u i ženskim i ovim. I volim ribu da pojedem. A da pecam, to nikad neću da radim, za mene ima ko to da radi. Želim da vam kažem da budete pošteni prema ovim momcima. I poraz i pobeda postoje u sportu. Lepo nam je prošle godine naš igrač Nikola Jokić, najbolji igrač na svetu, rekao: U Srbiji se samo gledaju rezultati, ne igra se igra. Vole se rezultati, ne voli se košarka. I u pravu je. Ponavljam, moramo da napredujemo, da učimo od drugih koji su bolji. Ima boljih i nije sramota. Sramota je kad neko ne želi da prizna, to je sramota“, rekao je Pešić.
„Postoji onaj cilj koji te vodi kroz proces, a onda postoje takozvani mini-ciljevi od utakmice do utakmice. Znači, postavljaju se ciljevi u smislu, 'ajmo da probamo da uzmemo 12 lopti u napadu', 'ajmo da svaki, recimo, defanzivni skok pretvorimo u prednost'. Onda statistika tu igra veoma važnu ulogu, jer ona daje i za vreme utakmice i pre utakmice i posle utakmice dosta informacija na osnovu kojih možemo igračima da postavljamo ciljeve“.
„Sa aspekta naših interesa, mi moramo vrlo brzo, pre svega klubovi... Oni moraju da izraze interes kako žele dalje i gde žele da se takmiče. Ja govorim za budućnost. Jer posle Olimpijskih igara će doći neki drugi selektor ovde. Pa posle njega će dolaziti drugi. Znači, od ovog rezultata, šta smo dobili? Videli smo ljude koji su došli da podrže košarkašku reprezentaciju. Ne reprezentaciju, nego košarku Srbije. Zamislite koliko mi imamo navijača. Naravno, Crvena zvezda treba da igra. I svi treba da navijaju i za Crvenu zvezdu i za Partizan i obrnuto kako god hoćete. I za Megu. Njima treba ponuditi adekvatan sistem takmičenja. Danas u Srbiji košarka stoji kao i sto na četiri stuba. Prvi je selekcija. Drugi je primenljiva metodika treninga na ljude koje biraš - od mladih do reprezentacije. Treće, učešće, uticaj na pravila Fibe. Mi smo menjali pravila Fibe. Mi smo uticali. Radomir Šaper je menjao pravila lige. Mi smo danima provodili razgovore u Minhenu. I četvrto, najvažnije, sve može da bude ovako i onako, ali ako nema sistema takmičenja, gde će ti potencijali da se razviju, mi ćemo da ostanemo ovde gde smo“.
„Kaže se jedan za sve, ali se u mom Pirotu kaže: „Jedan za svi!“.