„U Ukrajini ne postoji vojni put koji bi je doveo do pobede. Odnos prema sukobu se menja. Ljudi su počeli da govore o nerealnom pristupu kojim se smatra da će izdvajanje više novca promeniti ishod konfrontacije“, rekao je on.
Naveo je da Rusija nastavlja da raste i sve je jača i vojno i ekonomski.
Prema njegovim rečima, finansijska pomoć, isporuke oružja i municije i američko isporučivanje obaveštajnih podataka su pomogli Ukrajini da sačuva svoju državnost, ali kijevske vlasti ne mogu da poraze Rusiju. Ekspert pretpostavlja da će Kongres, nakon dugog razmatranja, ipak odobriti novi paket pomoći za Ukrajinu.
„Mislim da će u određenoj fazi biti postignut neki dogovor ali će on biti daleko od onoga koliko je želeo da izdvoji američki predsednik Džozef Bajden“, dodao je on.
Dejvis je ukazao da je Vašington već pružio pomoć Kijevu u vrednosti od 100 milijardi dolara, mada to nije dovelo ni do kakvih značajnih rezultata.
Diskusija u Vašingtonu
Vašingtonska administracija poslala je u oktobru Kongresu zahtev za dodatna finansijska sredstva u fiskalnoj 2024. godini koja je započela u SAD-u 1. oktobra, pre svega za pomoć Izraelu i Ukrajini, kao i za suprotstavljanje Kini i Rusiji u Azijsko-pacifičkom regionu. Izvršni organi vlasti na čelu sa američkim predsednikom bi želeli da dobiju oko 106 milijardi dolara.
Neki Republikanci u Predstavničkom domu SAD i Senatu su u poslednje vreme protiv toga da se i dalje isporučuje Kijevu finansijska pomoć. Republikanac Majk Džonson je nekoliko puta upozoravao na namere da se dodatno pomogne Ukrajini sa strožom kontrolom na južnoj granici SAD.
Nacrt zakona 6. decembra o novoj velikoj pomoći Izraelu i Ukrajini, kao i o suprotstavljanju Rusije i Kine Azijsko-pacifičkom regionu, nije prošlo proceduralno glasanje u Senatu. Mada je Bajden u specijalnom obraćanju pozvao zakonodavce da odobre ove troškove pre Božića. Ipak, demokrate koje su kontrolisale gornji dom Kongresa navele su da postoji mogućnost da se ponovo razmatra ovaj nacrt zakona.
Pogledajte još: