Govoreći o pripremljenoj Deklaraciji EU o garancijama bezbednosti za Ukrajinu, on je skrenuo pažnju na činjenicu da je sam dokument prazno slovo na papiru. Međutim, ona Kijevu daje mogućnost da zaključi sporazume sa pojedinačnim zemljama koji predviđaju nabavku oružja, obuku vojnog osoblja, finansiranje vojnih programa i još mnogo toga, uključujući otvaranje vojnih baza u Ukrajini.
"Ovo je model: nećemo vas primiti u NATO, ne želimo rat sa Rusijom, ali nemojte sebi ništa da uskraćujete na individualnoj osnovi. I onda je pitanje kako će tumačiti član 5. Vašingtonskog sporazuma. Drugim rečima, kada Rusija izvede napad na takvu bazu (a to će se neizbežno dogoditi, pošto je vojno osoblje baze specijalno tu da se bori protiv nas), da li će zemlje alijanse biti spremne za kolektivni odgovor našoj zemlji za uništenje baze koju je otvorila neka od zemalja NATO-a?", navodi Medvedev.
On je istakao da je napad na vojnu bazu nesumnjivo osnova za primenu člana 6. ovog ugovora („Oružani napad... na oružane snage, brodove ili avione bilo koje od potpisnica dogovora“).
„Ali ono što je još interesantnije je da odgovor ne mora biti vojni i kolektivni, kao što je navedeno u istom članu 5. sporazuma“, primetio je on.
Zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti Rusije ukazao je da je odgovor na takve akcije „pružanje pomoći“ kroz pojedinačne ili zajedničke akcije koju (strana ili strane) smatraju neophodnim, uključujući upotrebu oružane sile“.
Pogledajte još: