Ona je podsetila da je plaćanje redovnog doprinosa budžetu OZHO obaveza svake države-članice Konvencije o zabrani hemijskog oružja.
„Rusija je zajedno sa nekim partnerima nastavila da zadržava deo svog doprinosa, koji tehnički sekretarijat OZHO dodeljuje za finansiranje nelegitimne 'atributivne’ grupe za istrage i identifikaciju koju nameću SAD i njeni sateliti, a koja vodi ilegalne aktivnosti u interesu kolektivnog Zapada“, rekla je Zaharova.
Ona je dodala da Rusija nije ponovo izabrana krajem novembra za Izvršni savet OZHO, ali da namerava zajedno sa svojim saveznicima, partnerima i istomišljenicima da igra najaktivniju uglogu u toj organizaciji.
„Vidim da je naš zadatak u tome kako bi se u budućnosti ponovo uspostavio autoritet te organizacije i sačuvale vrednosti Konvencije o zabrani hemijskog oružja“, podvukla je Zaharova.
Prema njenim rečima, Rusija će napustiti Izvršni savet OZHO u maju, ali će zadržati ulogu posmatrača kako bi dosledno štitila nacionalne interese u tako važnoj industriji kao što je hemijska industrija.
Izvršni savet OZHO se sastoji od 41. člana koji se biraju na dve godine po principu rotacije. Mesta se raspoređuju između regionalnih grupa: afrička i azijska po devet, istočnoevropska-pet, Latinska Amerika i Karipski basen-sedam i druge države –deset.
Prema rezultatima glasanja od 29. novembra, 21 država je izabrana u obnovljeni Izvršni savet OZHO, u Savetu su Litvanija, Poljska i Ukrajina, dok Rusija nije ušla u Savet.