Šalja je optužen po tri tačke - ometanje službenih lica u vršenju službene dužnosti putem teške pretnje, ometanje službenih lica u vršenju službene dužnosti učešćem u zajedničkom delovanju grupe i zastrašivanje u toku krivičnog postupka.
Prema navodima optužnice, Šalja i saizvršioci, uključujući Sabita Januzija i Ismeta Bahtijarija, su od 5. do 12. aprila 2023. godine kao grupa koordinisali zajedničke aktivnosti pre i nakon što su Januzi i Bahtijari kontaktirali svedoka.
U optužnici se dalje navodi da su Januzi i Bahtijari po nalogu Šalje u dva navrata pojedinačno kontaktirali sa svedokom kako bi ga ozbiljnim pretnjama i obećanjem koristi naveli da povuče izjavu ili da se uzdrži od davanja iskaza u postupku pred Specijalizovanim većima.
Prema navodima iz optužnice, takvo postupanje pokazuje da je Šalja sa umišljajem zastrašivao svedoka i ometao službena lica, uključujući tužioce i istražitelje Specijalizovanog tužilaštva, u vršenju službene dužnosti.
Januzi i Bahtijari su od ranije u pritvoru u Hagu.
Optužnica protiv Šalje potvrđena je 4. decembra, on je uhapšen 11. decembra u Prištini i sa njim je razgovor obavio Euleks, a 12. decembra je prebačen u Hag.
Šalja je kao osumnjičeni pozivan na razgovor u Hag i pre tri godine.
U Hagu je u toku suđenje bivšim vođama tzv. OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Redžepu Seljimiju i Jakupu Krasnićiju, koje je počelo 3. aprila, a oni su u pritvoru u Hagu.
Specijalizovano tužilaštvo saopštilo je ranije da će u postupku protiv njih izjave dati više od 300 svedoka.
U Prištini su krajem oktobra i početkom novembra izvršeni pretresi kuća nekoliko bivših Tačijevih savetnika.
Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje i ubistva.
Ta krivična dela kvalifikovana su kao zločini protiv čovečnosti i ratni zločini.
Tzv. OVK je tokom 1998. i 1999. godine izvršila brojne zločine, ubistva i otmice nad pripadnicima vojske i policije tadašnje Jugoslavije, Srbima i drugim nealbancima, kao i Albancima koji nisu prihvatili da budu njeni pomagači ili pripadnici.