Hovenijer je rekao da bi svi funkcioneri u Prištini trebalo da urade sve što je moguće kako bi se građanima omogućilo da smene gradonačelnike u četiri opštine na severu KiM, kao i da bi SAD bile veoma zabrinute da Priština ne pokaže „razumevanje i fleksibilnost“.
Dodao je da je od ogromne važnosti da funkcioneri u Prištini to urade kako bi se u potpunosti primenilo Administrativno uputstvo.
Hovenijer je to rekao medijima dan nakon što su odbijeni zahtevi grupa građana za smenu tzv. gradonačelnika u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku.
On je podsetio da je rano jesenas doneto novo administrativno uputstvo koje je predvidelo proceduru na koji se način pokretanjem peticije mogu smeniti gradonačelnici i istakao da je to bio rezultat „vrlo direktnog zahteva“ EU i SAD-a, u tome da Priština uspostavi sistem u kojem se gradonačelnici na Severu mogu opozvati sa svojih funkcija, prenosi Kossev.
„Videli smo da je to važan korak u postizanju deeskalacije situacije na Severu Kosova. SAD su bile vrlo jasne o tome da, smatrajući da su četvorica gradonačelnika izabrana legalno, niko ne treba ni da bude zadovoljan usled izbora u kojima je manje od četiri procenta birača zapravo glasalo. Jasno je da ovi gradonačelnici ne predstavljaju u potpunosti sve birače kojima treba da služe“, kazao je Hovenijer.
Prema njegovim rečima svestan je da je u pitanju potpuno nova praksa i proces opoziva gradonačelnika na KiM, tako da je „neizbežno da može da dođe do određenih zabuna i čak mogućih pogrešnih koraka“.
On je istakao da su očekivanja SAD da građani imaju svoje demokratsko pravo, ako budu želeli da isprate uputstvo i započnu sa procesom i iznesu ga u vezi sa opozivom izabranih zvaničnika.
„Za to postoji određen broj zahteva koji treba da se ispune, ali mi u potpunosti očekujemo od centralnih vlasti i zvaničnika na svim nivoima, da učine sve što je moguće, da budu funkcionalni što je više moguće u skladu sa zakonom, kako bi osigurali da građani mogu da ispune svoje demokratsko pravo“, naglasio je Hovenijer.
On je novinarima nakon sastanka sa studentima rekao i da se stav SAD u vezi Zajednice srpskih opština nije promenio i da smatraju da je to obaveza Prištine i da to očekuje i EU, prenosi Ekonomija onlajn.
Kako je rekao, iznenađen je komentarima i kritikama na nacrt statuta, koji su predložili visoki zapadni zvaničnici.
"Stav SAD je jasan. ZSO mora da bude u skladu sa važećim Ustavom Kosova, mora da bude u skladu sa odlukom Ustavnog suda, ne sme biti treći nivo vlasti, ne sme da ima izvršna ovlašćenja. Nećemo ni Republiku Srpsku. Ne želimo nešto što negativno utiče na funkcionisanje Kosova", rekao je on.
Na pitanje da li bi predloženi nacrt mogao da promeni, Hovenijer je rekao da je to dokument u kome se odražava stav Zapada, kao i da je to pitanje za specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka.
"Mislim da je rekao Vladi Kosova i drugima da je otvoren za komentare. Međutim, Lajčakov tim je, uz podršku SAD, blisko radio na ovom nacrtu, kako bi garantovao da ispunjava sve uslove koje sam naveo. Ima li prostora za izmene? Možda. Ali ne treba da gubimo vreme na specifičnosti da bismo izgubili zamah, da bismo krenuli napred sa ZSO", rekao je on.