SVET

Blumberg: Rekordan broj sukoba u svetu u poslednjih 30 godina – i situacija se komplikuje

Ove godine u svetu su zabeležena 183 regionalna i lokalna sukoba, što je najveća brojka u poslednje tri decenije, piše „Blumberg“, pozivajući se na podatke Međunarodnog instituta za strateške studije.
Sputnik

Kako se navodi, intenzitet sukoba u svetu raste iz godine u godinu: prema najnovijem istraživanju, broj poginulih povećan je za 14 odsto, a broj slučajeva nasilja za 28 odsto.

Autori konstatuju da u svetu dominiraju „sve teže rešivi sukobi i oružano nasilje usled sve većeg broja aktera, složenih motiva koji se ukrštaju, globalnog uticaja i ubrzanih klimatskih promena“.
Istovremeno se ističe da veći broj regionalnih sukoba ne ukazuje na opasnost od velikog rata, poput Prvog ili Drugog svetskog rata, međutim „napetost raste, posebno između SAD i Kine“.
Govoreći o sukobu u Ukrajini, autori studije navode da bi izgledi za njegovo rešavanje trebalo da zavise od „davanja bezbednosnih garancija Kijevu koje će obezbediti budući teritorijalni integritet Ukrajine“. Moskva je više puta isticala da je neophodno da se prihvati „realnost na terenu“ za početak mirovnih pregovora.
Ističe se da „rat između Rusije i Ukrajine menja regionalni i globalni bezbednosni i ekonomski poredak.
Takođe se navodi da postoji opasnost da bi „izraelsko pustošenje Gaze“ moglo da izazove novi globalni sukob na Bliskom istoku.
Autori primećuju da se situacija komplikuje zbog ubrzane klimatske krize koja „nastavlja da deluje kao multiplikator osnovnih uzroka sukoba“, ali i kao „nepremostivi“ jaz između Rusije i zapadnih sila.
Prema istraživanju instituta, u Americi je većina regionalnih sukoba izazivana rivalstvom u kriminalnim krugovima, posebno u oblasti trgovine drogom.
„Kriminalne grupe dobijaju sve veću moć u odnosu na državu u mnogim zemljama Južne i Centralne Amerike. Takozvani rat protiv droge, koji mnoge vlade vode decenijama, ima mali uticaj ni na proizvodnju i na lance snabdevanja“, navodi se u članku.
Istovremeno, u Evroaziji sukobe izazivaju teritorijalni sporovi koji se nastavljaju nakon raspada Sovjetskog Saveza, napominje se u studiji.
Dakle, pored „najžešćih“ sukoba u Ukrajini i Pojasu Gaze, institut navodi još desetak zemalja koje potresaju unutrašnji sukobi. Među njima su Sirija, Brazil, Mjanmar, Meksiko, Irak, Južni Sudan, Južni Liban, Somalija i Avganistan.
RUSIJA
Putin: Ukrajina nema budućnost
Komentar