MULTIMEDIJA

Kako je izgledala zastrašujuća nemačka ratna propaganda u Srbiji tokom Drugog svetskog rata /foto/

Izložba „Hartije jednog vremena – nemačka ratna propaganda 1941-1944.“ prikazuje koliko je jaka bila nemačka ratna propaganda u okupiranoj Srbiji. Neki od 100 plakata i danas bude jezu i podsećaju na stradanje našeg naroda, poput objave kojom su nemačke okupacione vlasti naredile da se za jednog ubijenog vojnika strelja stotinu građana Srbije.
Sputnik
Glavni cilj te propagande bio je da zastraši narod i da se spreči svaki oblik otpora.
1 / 18

Propagandni rat je za nacističku Nemačku predstavljao zapravo Treći front na kome je, prema njihovim očekivanjima, trebalo izvojevati pobedu.

2 / 18

Autorka izložbe „Hartije jednog vremena, nemačka ratna propaganda od 1941. do 1944.“ master istoričar i kustos Milica Jakovljević, iz bogatog fonda Vojnog muzeja, odabrala je 100 propagandnih plakata koji najslikovitije prikazuju koliko je bila jaka nemačka ratna propaganda ovde u Srbiji.

3 / 18

Nemački ratni propagandni plakati najviše su bili posvećeni borbi za „spas Srbije“ od boljševizma, i komunizma, kao i vladavine bogatih, što je na plakatima nemačke okupacione uprave u Beogradu, zajedno predstavljalo jevrejsku i komunističku zaveru.

4 / 18

Plakat namenjenog srpskom seljaku kome se vizuelno šalje poruka da čizma što gazi njegovu njivu nije okupatorska, već je tu da ga „od svog zla sveta sačuva“.

5 / 18

Propagandni lakat štampan u okviru kampanje kojom je prinudni rad u Nemačkoj, predstavljen kao nešto interesantno i zabavno.

6 / 18

Izrada plakata u Srbiji bila je poverena Odeljenju za propagandu vlade generala Milana Nedića, ali je njihovo štampanje bilo pod strogom kontrolom Gestapoa, a neki od plakata su štampani u Beču i Berlinu.

7 / 18

Deo plakata rađen je u Berlinu i bio je namenjen pre svega nepismenima, koji su samo preko slike mogli da prihvate propagandne poruke.

8 / 18

Objava sa imenima streljanih. Glavni cilj na teritoriji okupirane Srbije bio je da zastraši narod i da se tako spreči svaki oblik otpora.

9 / 18

Objava, kojom su nemačke okupacione vlasti naredile da se za jednog ubijenog vojnika strelja stotinu, a za ranjenog 50 građana Srbije, na osnovu koje je streljano oko 3.000 učenika i građana Kragujevca.

10 / 18
Nemačka poternica za Titom iz jula 1943.
11 / 18

Original nemačke poternice za Dražom Mihailovićem, izdatom tokom operacije Švarc maja-juna 1943. godine.

12 / 18

Nemačka ratna propaganda potpada pod takozvanu "crnu propagandu".

13 / 18

Kroz plakate se može sagledati tok rata i suština nacističke ideologije kako na prostoru Srbije, tako i na svetskom nivou. (Plakat štampan u vreme održavanja Teheranske konferencije.)

14 / 18
"Osvojen Staljinov grad" - plakat Odeljenja za propagandu vlade generala Milana Nedića (štampan 1943 u Beogradu) sa lažnim obaveštenjem o uspehu nemačkih trupa, sa idejom da se zamagli realnost staljingradske katastrofe
15 / 18
Segment izložbe posvećen nemačkim saveznicima
16 / 18

Među izloženim plakatima nalaze se i oni koji su bili deo „Antisemitske izložbe“ organizovanoj u Beogradu od oktobra 1941. do januara 1942. koju je posetilo čak 90.000 ljudi. Izložba je samo formalno bila usmerena protiv masonerije, dok je njen pravi cilj bila antisemitska propaganda, da bi se opravdao pogrom Jevreja u Srbiji.

17 / 18
"Pročitati i odmah uništiti" stoji u levom uglu nemačkog tajnog dokumenta rajhsfirera Hajnriha Himlera iz 1. 0kobra 1944. u kome piše da da su Nemci izgubili rat, ali da će nacional socijalizam postojati dok god postoji bar jedan Nemac. Na kraju dokumenta je Hitleriva poruka Nemcima " Svi budite neutralni, ali u glavi ostanite nacisti"
18 / 18

Izložba „Hartije jednog vremena-nemačka ratna propaganda 1941-1944.” u Galeriji Vojnog muzeja, posetio je velik broj posetilaca, kako pojedinaca tako i organizovanih grupa, te je zbog velikog interesovanja javnosti produžena do polovine decembra.

Komentar